Lekári pripravujú nátlak na poisťovne, chcú si pozastaviť povolenia

Krízová situácia v zdravotníctve, keď lekári koncom minulého roka neprišli do práce pre hromadné výpovede, sa môže čoskoro zopakovať. Bratislavská regionálna komora Slovenskej lekárskej komory (SLK) rozposlala dnes ráno viacerým lekárom návrh splnomocnenia, ktoré by viedlo k dočasnému pozastaveniu ich povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Kedy a na ako dlho, z neho nie je jasné. Bez potrebných povolení by tak poskytovatelia, v tomto prípade pravdepodobne najmä ambulantní lekári, nemohli ošetrovať pacientov.

"Ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti splnomocňujem týmto SLK na všetky potrebné úkony súvisiace s dočasným pozastavením vyššie špecifikovaného povolenia, a to najmä aby v mojom mene podala na príslušnom orgáne žiadosť o dočasné pozastavenie vyššie špecifikovaného povolenia v termíne a na čas podľa rozhodnutia SLK," píše sa v návrhu splnomocnenia, ktoré má TASR k dispozícii.

Tieto plné moci majú umožniť SLK "dôraznejší" tón na rokovaniach so zdravotnými poisťovňami. Prezident SLK Milan Dragula pre TASR tento krok odôvodnil tým, že sú potrebné peniaze na zvyšovanie platov. Od apríla majú na základe nového zákona rásť platy zdravotných sestier. Ako poznamenal, ak peniaze neprídu, ambulancie alebo nemocnice "zahynú tak či tak". Na otázku, či rozposlané splnomocnenia znamenajú, že lekári neprídu do práce, reagoval s tým, že to sa uvidí. Závisieť to má od vývoja rokovaní so zdravotnými poisťovňami.

Lekári dlhodobo upozorňujú na chýbajúce dofinancovanie platov zdravotníkov, tie majú rásť lekárom aj zdravotným sestrám. Najbližšie od apríla sestrám. Pre chýbajúce peniaze sa SLK snaží zabrániť účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Lekári tvrdia, že návrh zákona je protiústavný, a preto koncom februára požiadali Generálnu prokuratúru SR o podanie návrhu na Ústavný súd SR. Má sa vraj preto pozastaviť jeho účinnosť až dovtedy, kým sa nenájde dostatok finančných prostriedkov.

Dôvera nerozumie aktivite lekárov, vzájomné rokovania pokračujú

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera nerozumie dnešnej aktivite Slovenskej lekárskej komory (SLK). "Stavovské organizácie v zdravotníctve a zdravotné poisťovne podpísali 8. februára spoločné vyhlásenie, čím potvrdili, že súčasné problémy a požiadavky zdravotníkov sa nedajú riešiť nátlakovými aktivitami," reagovala pre TASR PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová s tým, že na nedostatok zdrojov upozorňovali poisťovne aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Poisťovňa preto celkom nerozumie súčasnej aktivite SLK. "Otázka zvyšovania platov sestier a lekárov je čiastočne riešiteľná aj zvýšením platby za poistenca štátu a uvoľnením rezervy 50 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Tieto rozhodnutia budú už v rukách novej vlády," poznamenala Šimunová. Podľa jej slov poisťovňa so stavovskými organizáciami o nových zmluvách intenzívne rokuje.

"Všeobecná zdravotná poisťovňa pristupuje k otázkam navýšenia platieb pre poskytovateľov zodpovedne a korektne, o čom svedčí aj úprava platieb lekárom prvého kontaktu na 1. štvrťrok 2012 o sedem percent," reagovala pre TASR pre jej hovorkyňa Dana Gašparíková. Poukázala na to, že ďalšie úpravy platieb budú predmetom vzájomných rokovaní a VšZP verí, že rovnako korektne budú postupovať aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Krízová situácia v zdravotníctve, keď lekári koncom minulého roka neprišli do práce pre hromadné výpovede, sa môže čoskoro zopakovať. Bratislavská regionálna komora Slovenskej lekárskej komory (SLK) rozposlala dnes ráno viacerým lekárom návrh splnomocnenia, ktoré by viedlo k dočasnému pozastaveniu ich povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Kedy a na ako dlho, z neho nie je jasné. Bez potrebných povolení by tak poskytovatelia, v tomto prípade najmä ambulantní lekári, nemohli ošetrovať pacientov.

"Ministerstvo zdravotníctva je pripravené riešiť všetky problémy korektným rokovaním," skonštatovala pre TASR hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: