V Kysuckej nemocnici spustili do prevádzky nový digitálny röntgen

Na modernom rádiologickom oddelení Kysuckej nemocnice s poliklinikou (KNsP) v Čadci spustili dnes oficiálne do prevádzky nový röntgenový systém s dvoma detektormi. Zakúpili ho vlani v októbri na základe zrealizovaného verejného obstarávania formou elektronickej aukcie za 196.000 eur.

„Toto zariadenie patrí medzi najmodernejšie prístroje v rádiologickej technike a bude určite obrovským prínosom pre celú Kysuckú nemocnicu, ale najmä pre jej pacientov,“ uviedol pre TASR Juraj Blanár, predseda zriaďovateľského Žilinského samosprávneho kraja, ktorý prispel na spomínanú investíciu sumou 62.000 eur.

Získané obrazy v digitálnej kvalite budú podľa riaditeľa čadčianskej nemocnice Martina Šenfelda k dispozícii zainteresovaným lekárom vzápätí po vyšetrení prostredníctvom nemocničného informačného systému. Moderná technológia umožní presné zameranie, zväčšenie, priblíženie či zaostrenie obrazov, ich prehliadanie a ukladanie v počítačoch.

„Odpadnú nám tak i značné náklady na vyhotovovanie snímok a ich archiváciu. Veľkým pozitívom pre našich pacientov bude približne až o 40 % znížená dávka ionizačného žiarenia oproti doteraz používaným prístrojom. Rýchlejšie vyšetrenia a kvalitnejšie stanovovania diagnóz budú predpokladom skoršieho uzdravenia, v mnohých prípadoch aj bezprostrednej záchrany ľudských životov,“ dodal riaditeľ KNsP.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: