Jarné prebúdzanie organizmu

Jarné prebúdzanie organizmu
Zdroj: bigstockphoto.com

Prvé lúče pôsobia blahodarne nielen na prírodu, ale aj na ľudský organizmus. Zimnú letargiu treba postupne nahradiť prílevom novej energie a sily.

Mesiace typické nedostatkom svetla pomaly strieda obdobie, počas ktorého nám bude stále intenzívnejšie dávkované slnečné žiarenie. Aj naše telo vníma prechod medzi zimnou a jarnou rovnodennosťou veľmi citlivo a reaguje naň nielen zmenou denného rytmu. Vystriedanie „spánkového“ režimu za činorodosť a vitalitu nie je vôbec takým samozrejmým procesom. Fáza akejsi hybernácie prestáva byť len doménou živočíšnej ríše.

Zimný spánok

Počas zimných mesiacov vykazuje ľudský organizmus zníženú aktivitu. Pocity neustálej ospanlivosti, nesústredenosti, únavy – to je len pár príznakov sprevádzajúcich chladné dni. Väčšinou sme nečinní a skôr ako fyzickej aktivite dávame prednosť pasívnemu tráveniu voľného času. V zime sme v dôsledku zníženej imunity náchylní na rôzne vírusové, prevažne chrípkové ochorenia. Trpí však aj naša pokožka, ktorá sa vplyvom prudkých teplotných výkyvov (prechod z vykúrených miestností na studený vonkajší vzduch) stáva suchou, podráždenou a v niektorých prípadoch atopickou.

V posledných rokoch, kedy vplyvom klimatických zmien zažívame výrazne mierne, až teplé zimy, striehne na nás ešte nebezpečenstvo encefalitídy, ktorá už prestáva byť iba záležitosťou jarných, letných a jesenných mesiacov. Čoraz častejšie sa preto môžu po zimnej turistike objavovať zápalové procesy mozgových blán ako nechcený suvenír po uštipnutí kliešťom, pomýleným teplým počasím. Jarné obdobie však ponúka na mnohé zimné neduhy spoľahlivé riešenie.

Generálna oprava

Na jar sa telo dostáva do úplne iných koľají. Podobne ako fauna a flóra, aj ľudské bunky postupne prechádzajú procesom obnovy a opätovného naštartovania. Okrem vnútorných zmien, pri ktorých sa opäť zaktivizuje metabolizmus, sa jarné prebúdzanie organizmu prejavuje aj navonok. Vďaka nesmelým slnečným lúčom dostávame potrebnú dávku známeho vitamínu D prospešného kostiam a aj pokožka získava sviežejšiu farbu. Podobne, ako dochádza u rastlín vplyvom svetlenej energie k fotosyntéze, môže väčší počet svetelných dní spôsobiť povzbudivé biochemické procesy aj v ľudskom organizme.

Prísun nových hormónov šťastia, ktoré akoby navnadilo pekné počasie, má za následok pozitívny prílev energie, odhodlania opätovne sa venovať športovým aktivitám, bicyklovaniu, behu či vychádzkam do prírody. Jarné obdobie je vhodné aj na zaočkovanie proti spomínanej encefalitíde. Aby sa organizmus po zimnou leňošení a nezdravom stravovaní komplexne zregeneroval, treba mu čiastočne dopomôcť.

Aj medzi laickou verejnosťou sú už dostatočne spopularizované pojmy ako detoxikácia, jarné očistné, pôstne kúry či prospešné hladovanie. Ak sa práve v tomto čase rozhodneme pre niečo podobné a budeme, samozrejme, dodržiavať aj presné pravidlá danej metódy, bude náš organizmus dobre pripravený na nadchádzajúce slnkom prežiarené mesiace. 

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: