Pôst je otázkou zdravia

Pôst je otázkou zdravia
Zdroj: bigstockphoto.com

Pôstne procedúry sú známe už tisícročia. Mnohé kultúry a náboženstvá ich využívajú nielen ako meditačný prostriedok na prehĺbenie viery, ale aj na zbavenie tela od toxínov a škodlivých látok. A možno aj na to, aby cez fyzickú očistu dospeli ku katarzii a duševnej rovnováhe.

Čas pred veľkonočnými sviatkami sa v kresťanskom náboženstve už tradične spája so štyridsaťdňovým pôstom. Fašiang a bujaré karnevalové zábavy sú poslednou rozlúčkou s prehýbajúcim sa stolmi. Dokonca aj samotné spojenie karneval sa skladá zo slov carne – mäso a vale – zbohom. Rovnako striktne sa síce nie pred sviatkami jari, ale predsa pravidelne postia aj moslimovia.

A to v podstate celý život, veď ich viera im presne predpisuje, ktoré potraviny smú konzumovať (tzv. halal), a ktoré sú pre nich zakázané (tzv. haraar potraviny). Nemusíme hneď prestúpiť na islam, aby sme aj my dokázali vylúčiť zo stravy to, čo nášmu organizmu neprospieva. Príklad by sme si mohli vziať aspoň z ich stravovacích návykov. Spomínané haraar, teda zakázané suroviny ako mäso z čerstvo zabitých zvierat (u moslimov najmä známa bravčovina) či produkty obsahujúce krv, tvoria základ najrôznejších pôstnych diét, hladoviek a očistných kúr. Jar je najvhodnejším obdobím na vyčistenie organizmu.

Prospešné hladovanie

Detoxikácia sa zakladá na vynechaní mäsa, údenín, vajec a pod., ktorými sa do tela dostávajú živočíšne tuky bohaté na nasýtené mastné kyseliny a cholesterol aj puríny (predovšetkým kyselina močová). Pri pôstnych kúrach je potrebné sa presne pridŕžať odborných rád a nasledovať ich. V prípade prospešného hladovania sa prirodzene vyplavujú škodlivé látky (i tie obsiahnuté v mäse) a nedochádza k žiadnym patologickým zmenám. Telo totiž využíva všetky tie rezervy, ktoré sa v ňom počas bohatého zimného zásobovania nahromadili.

Stravovanie počas detoxikácie

Základom detoxikácie je konzumácia tekutej stravy: bylinkových čajov (žihľavový, rumančekový, čaj z prasličky roľnej či sedmokrásky), čistiacich čajov (pomáhajú vyplavovať soľ z tela a kĺbov), minerálnych vôd, zeleninových polievok, zeleninových alebo ovocných štiav. Pri pití štiav platí dôležité pravidlo. Súčasne sa nesmú piť zeleninové šťavy s ovocnými a nemali by sa striedať ani v krátkom časovom úseku za sebou. Odborná literatúra ponúka množstvo tipov a spôsobov na najrozličnejšie pôstne formy. Medzi obľúbené patria:

  • tekutá diéta: pri nej sa prijímajú zeleninové šťavy ako uhorková, cviklová, špenátová, zelerová alebo šťavy z ovocia (jablková, hroznová šťava) či spomínané bylinkové čaje.
  • kúry: hroznová, pri ktorej sa odporúča v priebehu jedného týždňa konzumovať iba 1-2 kg hrozna denne. Táto kúra pomáha najmä anemickým ľuďom.
  • Jablková kúra trvá tri dni a môže byť doplnená o odvar z ľanových semien upravujúci hnačky i hemoroidy.
  • Rozhodnúť sa možno aj pre ryžovú kúru a tri dni jesť len varenú ryžu.

Ako doplnková metóda sa používa zápar (z pŕhľavy dvojdomej alebo púpavy lekárskej), ktorý očisťuje krv. V ľudovom liečiteľstve na detoxikáciu slúžil aj  vonkajší obklad na pečeň, pripravený z pol litra vína, polievkovej lyžice šalvie lekárskej a polievkovej lyžice ruty. Všetky ingrediencie sa majú variť päť minút a tri dni prikladať na pečeň.

Pravidlá jarného hladovania

Pri pôste zohráva dôležitú úlohu najmä psychická príprava naň. Postiť by sme sa mali skôr počas kľudnejších, nepracovných dní. Údajne sa oveľa lepšie postí kolektívne, keď sa na spoločných očistných dňoch dohodne viacero členov rodiny, priateľov či kolegov v práci. Pri hladovke sa majú vykonávať aj pomocné procedúry – očista pokožky, možno črevná sprcha, masáže. Zabúdať nemožno ani na pohyb. Odporúčajú sa obyčajné prechádzky v prírode a dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu.

Pôst je otázkou zdravia

Detoxikácia sa v posledných rokoch stáva až akousi módnou záležitosťou. Dá sa pri nej dopomôcť aj širokou škálou syntetických prípravkov. Za fyziologicky prospešné hladovanie sa nám jednoznačne odmení aj naše telo. Do jarných dní vykročíme s prílevom novej energie, optimisticky naladení a ľahšie tak zatočíme s jarnou únavou, či nepríjemnou alergiou. Prečisťovanie organizmu totiž vplýva aj na zmiernenie migrenóznych stavov typických pre jarnú únavu, či rozličných alergií.

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: