ÚDZS s predbežným opatrením pre doménu udzs.sk na súde nepochodil

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) neuspel na Okresnom súde v Novom Meste nad Váhom s návrhom na vydanie predbežného opatrenia, ktorým súd žiadal, aby voči spoločnosti Vesmír prijal opatrenia týkajúce sa nakladania s doménou www.udzs.sk. Ako pre TASR priblížila hovorkyňa ÚDZS Radoslava Muchová, rozhodnutie nie je právoplatné a úrad zvažuje možnosť odvolania.

Úrad, ktorý dohliada nad zdravotnými poisťovňami a poskytovaním zdravotnej starostlivosti, musel koncom februára (21. 2.) narýchlo zmeniť svoje webové sídlo. Dôvodom bol útok na jeho pôvodnú webstránku www.udzs.sk, ktorá sídlila na internetovej doméne, ktorú nemal vo vlastníctve. Ľudí, ktorí sa chceli dostať na stránky ÚDZS, presmerovalo na inú doménu. Na tej bola stránka "úradu pre manipuláciu občanov".

Doména patrí spoločnosti Vesmír, ktorá ju chcela odpredať. Rokovania v jej mene viedol predseda mimoparlamentnej strany Právo a spravodlivosť Peter Puškár. Úrad však nesúhlasil s cenou na jej odkúpenie, ktorá sa pohybovala v tisíckach eur. Za registráciu novej domény udzs-sk.sk zaplatil necelých 22 eur.

ÚDZS okrem návrhu na predbežné opatrenie na súde podal 1. marca aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. "Pre skutočnosti nasvedčujúce tomu, že svojím konaním naplnil znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, trestného činu nátlaku, trestného činu porušovanie práv k ochrannej známke, označeniu pôvodu výrobku a obchodnému menu a trestného činu porušovanie autorského práva," doplnila Muchová.

Stránky ÚDZS možno v súčasnosti nájsť na www.udzs-sk.sk.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: