Dukanova diéta – hit na celom svete

Dukanova diéta – hit na celom svete
Zdroj: bigstockphoto.com

Keď francúzsky lekár Pierre Dukan prišiel pred rokmi s prevratnou Dukanovou diétou, spustila vo svete doslova lavínu. Sľubuje totiž pomerne ľahké schudnutie a pri dodržiavaní rád si zhodené kilá možno naozaj aj udržať. Túto diétu drží speváčka a herečka Jennifer Lopezová, modelka Gisele Bundchen,  a pred svadbou s princom Williamom si ňou údajne pomohla aj Kate Middletonová.

Dukanova diéta je rozhodne záchrana pre všetkých, ktorí sa pokúšali už mnoho ráz schudnúť, ale bez úspechu. Francúzsky odborník na výživu Dukan vypracoval jednu z najúčinnejších diét, overenú dlhoročnou praxou! Je založená na bielkovinách, prírodných proteínoch, a predpokladom jej úspešnosti je dodržanie štyroch po sebe nasledujúcich fáz.

4 základné fázy

1.fáza je útočná, kedy je dovolené jesť iba čisté bielkoviny. Chudé teľacie alebo hovädzie mäso, chudú hydinu či ryby – Dukan pripravil zoznam 100 povolených potravín, ktoré sa môžu jesť v akejkoľvek kombinácii a kedykoľvek. Proteíny vedú k rýchlemu úbytku telesnej hmotnosti, takže táto fáza je veľmi motivujúca.

Druhú fázu možno nazvať výletnou – striedanie čisto bielkovinových dní a bielkovinovo-zeleninových. Tretia fáza je konsolidačná, kedy sú povolené aj ďalšie potraviny – jedna porcia ovocia denne, dva krajce celozrnného chleba, syr ap. No a napokon fáza definitívnej stabilizácie, ktorá povoľuje všetko, jedinou podmienkou je, že raz týždenne treba dodržiavať čisto bielkovinový deň z prvej fázy.

V knihe Dukanova diéta nájdete aj zaujímavé rady, recepty a jedálne lístky, v ktorých autor nezabúda ani na chuťové bunky, a vyzdvihuje dôležitosť takej bežnej telesnej aktivity, akou je chôdza. Dukanova diéta je rozhodne chudnutím bez hladovania, ktorú odskúšali milióny ľudí a priniesla im výsledok bez známeho jojo efektu.

Nie je to nebezpečné?

Určite nie, ak sa dodržiavajú zásady správneho chudnutia. V prvej fáze síce absentujú vlákniny a vitamíny, no tie sa dajú nahradiť komplexnými vitamínovými prípravkami a ovsenými otrubami. Tým sa eliminuje možný zdravotný problém z jednostrannej, výlučne vysoko proteínovej stravy.

Mimoriadne dôležitý je pitný režim – denne treba vypiť naozaj aspoň 2 litre vody, keďže telo spracuje len 50% bielkovín a tak mu treba dopomôcť. Dukanovu diétu vyskúšali milióny ľudí po celom svete a pomohla im bez vedľajších negatívnych účinkov. Skúste sa dnes pozrieť na usmievavú a pohodovú Kate Middletonovú – naozaj myslíte, že jej Dukanova diéta ublížila?

Viac o knihe Dukanova diéta.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: