V USA povolili predaj orálnej antikocepcie bez predpisu ženám od 18 rokov

Americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA) dnes rozhodol, že ženy od 18 rokov si budú môcť kupovať orálnu antikoncepciu bez predpisu. Uzavrel tým vyše trojročný spor okolo uľahčenia prístupu k takýmto tabletkám.

Dievčatá do 18 rokov budú na zakúpenie tabletiek Plan B naďalej potrebovať predpis od lekára, informoval FDA farmaceutickú spoločnosť Barr Pharmaceuticals, ktorá ich vyrába.

Kompromisné rozhodnutie je čiastočným víťazstvom pre ženské a lekárske lobistické skupiny. Zrušenie obmedzení týkajúcich sa predaja orálnej antikoncepcie môže podľa nich výrazne znížiť počet neplánovaných tehotenstiev, ktorých v USA zaznamenajú tri milióny ročne.

Konzervatívci sa stavali proti takémuto kroku v obave, že ľahší prístup k tabletkám podporí sexuálnu promiskuitu medzi mladými ľuďmi.

Tabletky Plan B sú koncentrovanou dávkou rovnakých látok, aké sa nachádzajú v mnohých bežných antikoncepčných prostriedkoch. Keď ich žena užije do 72 hodín od nechráneného pohlavného styku, môže znížiť pravdepodobnosť otehotnenia o 89 percent. Ak už je tehotná, tabletky nemajú nijaký účinok.

Spoločnosť Barr, ktorá sa chce naďalej snažiť o úplné zrušenie vekového obmedzenia, začne s predajom Plan B bez predpisu do konca roka. Tabletky sa budú predávať výlučne v lekárňach za pultom, aby mohli lekárnici overiť vek ženy, ktorá si ich kupuje.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: