korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Slnečné okuliare – imidž aj ochrana

Slnečné okuliare – imidž aj ochrana
Zdroj: bigstockphoto.com

Oči sú jedným z najpoužívanejších a rozhodne aj najvzácnejších ľudských orgánov. Dokonca sa považujú i za zrkadlo duše. To by mali byť dostatočné dôvody na to, aby sme si ich celoročne chránili. Napríklad aj požívaním kvalitných slnečných okuliarov.

Ľudský zrak sa v priebehu života mení a slabne. Približne štvrtine ľudí však zostáva rovnako dobré videnie po celý život. Avšak, i o to sa treba pričiniť vlastnou starostlivosťou. Stravou bohatou na prírodné farbivá karotenoidy, najmä na najdôležitejší z nich betakarotén (bohaté zastúpenie má v mrkve a v marhuliach), ktorý sa v tele mení na provitamín A a je vhodnou prevenciou proti degenerácii sietnice (proti tzv. makulárnej degenerácii, pri ktorej sa na sietnici oka tvoria škvrny). Nielen vhodnou výživou sú naše oči takpovediac „živé.“ K ich ochrane treba pristupovať aktívne aj navonok a venovať im zvýšenú pozornosť hlavne pri pobyte na ostrom slnku. Dnes máme možnosť vybrať si z tých najmodernejších a najtrendovejších slnečných okuliarov. Ponuka je nielen široká, ale zodpovedá aj zdravotným kritériám.

Keď nám do očí svieti slnko

Nedovoľme, aby nám škodlivé ultrafialové žiarenie poškodzovalo zrak! Nezáleží na tom, či sú slnečné lúče ešte „zubaté“, či sa na horách vystavujeme ostrému horskému slniečku, alebo sa v lete opaľujeme na rozpálenej pláži. Ľudské oko má byť ukryté za rámom slnečných okuliarov už pri prvých náznakoch vykúkania nedočkavých lúčov. Ako teda nájsť tie správne slnečné okuliare?

Parametre dobrých slnečných okuliarov

V prvom rade by sme si pri ich kúpe mali všímať, aký vysoký UV filter obsahujú. Najlepšie sú tie s označením UV400, ktoré znamená, že dané slnečné okuliare absorbujú vlnové žiarenie (aj svetlo je vlnením!) až do 400 nanometrov, teda predovšetkým oku najškodlivejšie vlnové dĺžky. Pozor na strohé označenie 100% UV filter, ktoré prezrádza len to, že okuliare síce majú potrebný filter, ale dôležitá informácia o zachytení konkrétnej vlnovej dĺžky už chýba. Farebné šošovky okuliarov zabraňujú tomu, aby sa do nášho oka dostalo čo najmenej luxov (lux = hlavná jednotka osvetlenia). Pri pobyte v meste postačia stredne zafarbené šošovky. Mnohé z nich sa vyznačujú vkusným a decentným prevedením a sú rozhodne lepšou alternatívou ako mnohokrát komické a zo zdravotného hľadiska bezcenné tzv. imidžové okuliare. Viac zafarbené šošovky do oka prepúšťajú naozaj len málo luxov a slnečné okuliare s veľmi zafarbenými šošovkami sa odporúčajú používať vo vysokohorskom prostredí s mimoriadne ostrým priamym i od snehu sa odrážajúcim slnečným žiarením. Oko by malo byť chránené zo všetkých, aj bočných strán. Vhodný rámik slnečných okuliarov či bočné kryty na šošovkách takúto zdraviu prospešnú „vymoženosť“ rozhodne umožňujú.

Sofistikované vlastnosti

Slnečné okuliare robia dobrými aj ďalšie parametre, ktoré by sme si pred ich definitívnou kúpou mali zistiť od fundovaného optika, alebo z priložených informačných letáčikov.

Všímajme si najmä či sú slnečné okuliare vybavené:

  • polarizačným filtrom: zmierňuje škodlivé odrazy slnečného žiarenia (napr. na snehu, vodnej hladine, oknách) a do oka prepustí len vodorovné svetelné vlny,
  • antireflexnou vrstvou: eliminuje odraz samotného oka na vnútornej stene šošoviek okuliarov, ktorý bráni ostrému videniu cez slnečné okuliare,
  • tvrdosť šošovky: šošovky by mali byť dostatočne odolné proti poškodeniu, pri páde okuliarov na zem, tvrdý predmet a pod.,
  • antifog vrstva: táto vlastnosť šošoviek zabraňuje ich zahmlievaniu (z anglického slova fog = hmla) pri náhlych zmenách teploty, alebo aj zahmlievaniu v dôsledku samotného potenia sa pokožky pod okuliarami,
  • silný rám: kvalitný rám slnečných okuliarov je taký, ktorý vydrží, ľudovo povedané, aj dupnutie slonom. Moderné rámy sú konštruované z kovu 21. storočia - titánu, využívaného hlavne  vo vesmírnom priemysle. Výnimku netvoria ani plastové rámy či rámy s obsahom niklu. Alergici by si však na obsah im škodlivých kovov na okuliarových rámoch mali dávať veľký pozor,
  • kvalitné puzdro: je také, ktoré spĺňa predpoklady praktickosti, funkčnosti, mechanickej odolnosti voči poškrabaniu i estetické kritéria nositeľa slnečných okuliarov. Zábudlivcom sú určené puzdra s karabínkami a rôznymi upevňovacími sponami umožňujúce nosenie na opasku a pod.,
  • antistatické utierky na šošovky: sa dnes už bežne dodávajú spolu s kvalitným puzdrom. Nemusí sa pritom jednať len o drahé, dizajnérske okuliare. Utierky veľmi účinne pohlcujú prachové častice, vďaka svojim antistatickým vlastnostiam zabraňujú ich opätovnému usádzaniu a v neposlednom rade šošovky dôkladne vyčistia od mastných odtlačkov rúk.

Slnečné okuliare aj pre nositeľov dioptrických okuliarov

I pre tých, ktorí nosia dioptrické okuliare existuje zlatá stredná cesta v podobe dioptrických slnečných okuliarov. Trh s optickými pomôckami ponúka viacero možností. Buď sa do slnečných okuliarov vkladá okuliarová šošovka s príslušnou dioptrickou korekciou, alebo sa na klasické slnečné okuliare nasadzuje odnímateľný tzv. slnečný predves.

Mnohí ľudia s poruchami videnia veľmi dobre poznajú aj samozafarbovacie okuliare kombinujúce dioptrickú funkciu s ochranou očí pred slnečným žiarením. Takýto typ šošoviek sa pri prechode do vonkajšieho priestoru približne do pol minúty sám zafarbí.

So slnečnými okuliarami treba vedieť aj správne narábať. Vždy by sa mali nasadzovať na oči oboma rukami, nikdy by sme sa nemali dotýkať „sklíčok“ a ani nosiť slnečné okuliare na hlave ako „módny výstrelok“. Takto sa totiž poškodzuje, uvoľňuje a zbytočne deformuje ich rám . Okuliare sa „neodkladajú“ ani za sveter, príp. košeľu. Po zložení z očí majú vyhradené miesto v priloženom puzdre. Nech sa už rozhodneme pre akékoľvek slnečné okuliare, vždy by sme mali dbať hlavne na prvoradé pravidlo – ochranu nášho zraku.

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: