Maďarsko: Kvôli nútenému zníženiu cien výrobcovia nedodávajú niektoré lieky

Farmaceutické firmy od začiatku tohto roka prestali dodávať do Maďarska niektoré druhy liekov. Medzi nimi sú nielen výživové doplnky, ale napríklad aj prípravky na liečenie ochorení prostaty, či lieky na reguláciu cukru v krvi, uviedol dnes maďarský denník Világgazdaság.

Dôvodom týchto krokov je, že vláda prinútila výrobcov znížiť ceny liekov, čím v tomto roku klesnú výdavky zdravotnej poisťovne na lieky.

Podľa Világgazdaságu po nútenom znížení cien je možné síce dostať napríklad lacné lieky na zníženie cholesterolu, ich ceny sú však natoľko nízke, že pre niektorých výrobcov bude predaj ich produktov na maďarskom trhu stratový.

Tajomníčka Celoštátneho združenia výrobcov liekov v Maďarsku Lívia Ilkuová pre denník uviedla, že nemožno vylúčiť, že viaceré farmaceutické spoločnosti prestanú dodávať svoje ďalšie produkty na maďarský trh.

Nové pravidlá tvorby cien liekov v Maďarsku začali platiť od 1. októbra. Zmeny sa dotkli 2220 druhov farmaceutických výrobkov. V novom systéme, ktorý aplikovali po prvýkrát, poisťovňa rôznymi podpornými technikami prinútila farmaceutické spoločnosti, aby sami navrhli zníženie cien prípravkov spôsobom, pri ktorom nemohli spoznať ponuky iných výrobcov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: