Podľa predsedu TSK hrozí nemocniciam v kraji po zvýšení platov kolaps

Nemocniciam v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) hrozí v súvislosti s uplatnením zákona o platoch zdravotníckych pracovníkov kolaps. Pre TASR to dnes povedal predseda TSK Pavol Sedláček.

"Kraj bude potrebovať na zvýšenie platov lekárov a zdravotných sestier v troch nemocniciach v Považskej Bystrici, Bojniciach a v Myjave takmer šesť miliónov eur. Pokiaľ sa nenájde riešenie, v krátkom čase reálne hrozí kolaps nemocníc," zdôraznil Sedláček s tým, že momentálne sa ešte rokuje o objednávkach, pretože to, čo doteraz ponúkli poisťovne, nepokrýva náklady nemocníc.

Ako dodal, po aplikácii zákona o zvýšení platov by v niektorých nemocniciach išli na mzdy celé príjmy. "Organizácia nemôže fungovať tak, aby celé príjmy dala nemocnica na mzdy a nezostalo by na zaplatenie energií, nákup liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu," podotkol Sedláček. Podľa neho ide o systémovú chybu, pretože ak sa prijme podobný zákon, adekvátne by sa mali upraviť aj zdroje.

Doplnil, že vedenie TSK nemá informácie o prípadnom podpisovaní dodatkov pracovných zmlúv zdravotných sestier či kartelových dohodách zdravotníckych zariadení tak, ako to avizovali v Banskobystrickom kraji.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: