Nový pavilón nitrianskej nemocnice dnes prešiel záťažovou skúškou

Nový pavilón nitrianskej nemocnice dnes prešiel záťažovou skúškou. Zo zadymených priestorov neurológie na treťom poschodí tu zdravotníci spoločne s hasičmi evakuovali 29 mobilných i imobilných pacientov. Evakuácia bola súčasťou veľkého taktického cvičenia zameraného na likvidáciu požiaru novostavby liečebného pavilónu vo fakultnej nemocnici. S tým súvisela aj záchrana a evakuácia ohrozených osôb pomocou špeciálnej výškovej techniky a lezeckej záchrannej skupiny. Ako uviedol veliteľ zásahu Juraj Šinkora, hasiči i zdravotníci zvládli záchranu pacientov bez väčších problémov. "Prebiehalo to podľa scenára. Okrem evakuácie sme nacvičovali aj hasenie požiaru a vyhľadávanie osôb v zadymenom priestore. Vyskytli sa aj isté problémy. Bolo tu veľa ľudí na malom priestore, takže sa nám rušili vysielačky. Okrem toho sa nám na prvýkrát nepodarilo nájsť v zadymenom priestore jednu osobu, ktorá bola nájdená až dodatočne," uviedol.

Veliteľ hasičov ocenil nový, ešte nezariadený nemocničný pavilón, ktorý spĺňa potrebné bezpečnostné požiadavky. "Sú tu široké, dobre priepustné evakuačné cesty. Výhodou sú protipožiarne dvere, aj keď jedny tu ešte chýbajú," skonštatoval. Podľa záchranárov má evakuácia nemocnice oproti zákroku v iných priestoroch svoje špecifiká. "Nevýhoda nemocnice je v tom, že sú tu imobilní pacienti. Na druhej strane je tu veľa personálu, takže tá spolupráca je veľmi dobrá," dodal veliteľ zásahu. Podľa prednostu Neurologickej kliniky Miroslava Brozmana je pri požiari najväčší problém s evakuáciou imobilných pacientov. "My máme veľa starších pacientov a z nich sú mnohí pripútaní celkom alebo čiastočne na lôžko. To je špecifikum neurológie. Dôležité je, aby sme pri ohni a zadymení zabezpečili pacientom dýchanie a vitálne funkcie. Treba ale rátať aj s nebezpečenstvom úrazu, ktorý sa pri rýchlej evakuácii môže ľahko stať," vysvetlil Brozman.

Nácvik a úspešné zvládnutie požiaru i evakuácie v novom pavilóne si pochvaľoval aj námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice Nitra Ladislav Berecz. "Novú budovu čoskoro uvedieme do prevádzky. Je pre nás dobré, že naši zamestnanci budú vedieť, ako sa v prípade potreby správať, aké sú evakuačné cesty a ako majú zabezpečiť zdravie a bezpečnosť pacientov," uviedol. Podľa jeho slov má nový pavilón nadštandardné protipožiarne vybavenie. Je tu nainštalovaná moderná signalizácia i vzduchotechnika schopná rýchlo odsať dym z nemocničných priestorov. Ako doplnil, jednotlivé kliniky sa sem začnú presúvať koncom apríla. Čas sťahovania odhadol na dva mesiace.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: