Občania Poltára sú odsúdení chodiť za lekármi do okolitých miest

Obyvatelia okresného mesta Poltár sú definitívne odsúdení chodiť za lekármi do Lučenca, prípadne iných susediacich miest. Poisťovne totiž lučeneckej spoločnosti Kardiomed, ktorá ešte pred rokom prevádzkovala časť poltárskej polikliniky a neskôr presunula všetky oddelenia do Lučenca, odmietajú zazmluvniť akúkoľvek zdravotnícku ambulanciu v Poltári.

"Prišli sme požiadať vedenie mesta a poslancov, aby nás podporili v našej snahe získať zmluvy od poisťovní pre našu rehabilitáciu a röntgen," uviedol na ostatnom zasadaní mestského zastupiteľstva v Poltári šéf Kardiomedu Ivan Mičko. Tieto oddelenia totiž presunuli vlani ako posledné z Poltára do Lučenca. Poltárčania by mali svoj list adresovať vyššiemu územnému celku (VÚC), ktorý vlani Kardiomedu schválil presun zdravotníckych činností z Poltára do centra Novohradu. Hlas VÚC by bol pri tvorbe nových zmlúv s poisťovňami dôležitý. Banskobystrický VÚC navyše po nedávnom doručení petície občanov Poltára za zachovanie zdravotnej starostlivosti v meste, požiadal magistrát o vlastné stanovisko.

Ako Mičko ďalej uviedol, šanca vrátiť zdravotnícke činnosti späť do polikliniky v Poltári je takmer nulová. Poisťovne po rokovaniach vôbec nechcú zazmluvniť oddelenia v meste. Kardiomed sa tam ešte vlani snažil udržať zdravotnícku starostlivosť, ale po krátení príspevkov od poisťovní bol nútený preniesť činnosti do Lučenca, kde má už vybudované zázemie a svojich vlastných 11 ambulancií. "V Poltári sme preto takto vlani stratili asi 100.000 eur," pripomenul.

Starosti Poltárčanov s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a najmä z ich poliklinikou sa ťahajú už niekoľko rokov. Polikliniku pred tromi rokmi prenajal Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) spoločnosti SPC Bankrupcty. Zmluva hovorila o tom, že polikliniku majú prevádzkovať 15 rokov s tým, že časť finančných prostriedkov z nájmu majú do objektu sami investovať. Už po roku však nastali problémy, okrem iného aj s platbami od poisťovní a zmenili sa tiež majetkové vzťahy u prenajímateľa. Do rokovaní s nájomcom vstúpila začiatkom roku 2011 spoločnosť Kardiomed, ktorá mala záujem udržať v poliklinike zdravotné ambulancie. To sa však po stále sa zväčšujúcich problémoch v slovenskom zdravotníctve nepodarilo.

Vedenie mesta už nejaký čas koketuje aj s myšlienkou sústrediť vybrané ambulancie do budovy bývalého sklárskeho učilišťa, ktorú získali pred časom od BBSK. Súčasná situácia v zdravotníctve to však výrazne komplikuje. Podľa primátora Pavla Gavalca mesto napriek tomu ráta v budúcnosti s možnosťou vytvoriť v časti objektu zdravotnícke zariadenie.

So situáciou okolo poskytovania zdravotnej starostlivosti v Poltári sú nespokojní predovšetkým tamojší obyvatelia. Niektorí členovia petičného výboru, ktorí sa zišli na ostatnom zastupiteľstve hovorili o tom, že občan opäť nie je na prvom mieste, ale na tom úplne poslednom. Starí, chorí a nevládni ľudia sa len musia prispôsobiť niekoho ziskuchtivým cieľom. Podľa jedného z nich len cesta do Lučenca na niekoľko rehabilitácii, spolu s poplatkom, ho oberie o polovicu dôchodku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: