Na trhu môže byť nebezpečný lak na nechty a farba na tetovanie

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na ružový lak na nechty značky LUCCI a farbu na tetovanie "Medium Brown" značky Intenze. Nebezpečné kozmetické výrobky nahlásili do výstražného systému pre nepotravinárske výrobky - RAPEX úrady v Nemecku a v Českej republike. Je možné, že sa vyskytujú aj na slovenskom trhu. ÚVZ SR preto odporúča, aby ich spotrebitelia nekupovali, ak ich už majú, aby ich nepoužívali.

Lak na nechty LUCCI je bez acetónu a so spevňovačom. Výrobnú dávku uvádza color 33, DMT: 03/2013. Krajina pôvodu je neznáma a výrobca neuvedený. Lak sa objavil v sklenej 12 mililitrovej fľaštičke s platovým uzáverom striebornej farby. V laku zistili dibutylftalát - 0,42 percenta (INCI - Dibutyl phthalate), ktorý podľa nariadenia vlády nemôže byť zložkou kozmetických výrobkov. Môže totiž poškodiť ešte nenarodené dieťa a má negatívny vplyv na vývoj mužských a ženských pohlavných orgánov.

Krajina pôvodu farby na tetovanie "Medium Brown" od značky Intenze je USA, výrobnú dávku uvádza DATE: 11/30/15, LOT: SS72. Ide o hnedú tekutinu, ktorá je uložená v plastovej fľaške (29,6 mililitra) s dávkovačom. Výrobok nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up. Vo výrobku zistili nikel (30,1 mg/kg) a arzén (7,5 mg/kg), ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov.

TASR informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Gabriel Šimko.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: