Británia sprístupnila vedcom celého sveta najväčšiu biobanku ľudí stredného veku

Najväčšiu a najpodrobnejšiu biomedicínsku dátabázu dnes sprístupnili vedcom celého sveta vo Veľkej Británii. Ponúka unikátny pohľad na zdravie a životný štýl pol milióna Britov stredného veku.

Britská biobanka (UK Biobank) obsahuje vyše tisíc informácií o každom jednom účastníkovi plus vzorky jeho krvi, moču a slín, ktoré môžu využiť vedci sveta za podmienky, že výsledky ich výskumu budú verejne publikované a využiteľné.

Organizátori na tlačovej konferencii uviedli, že záujem už prejavili spoločnosti vyrábajúce lieky i akademici, vrátane amerického Národného inštitútu zdravia, ktorý nič podobné nemá.

Podobné biobanky existujú v Číne, Švédsku a ďalších krajinách, ale britská je unikátna počtom ľudí aj šírkou údajov, ktoré o každom má. Jej vybudovanie stálo takmer 100 miliónov libier (119,98 mil. eur).

Prví dobrovoľníci im poskytli svoje údaje v rokoch 2006-2010, až teraz ju však sprístupnili vedcom z celého sveta. Mapovanie ľudského genómu v roku 2000 umožnilo podrobnú analýzu génov, ale experti sa ešte stále pokúšajú pochopiť, aký vplyv majú životný štýl a životné prostredie na to, prečo niektorí ľudia ochorejú, a iní nie. Mnohé bežné choroby podmienili zdedené a iné faktory. Údaje, ktoré získali od účastníkov, poskytujú podrobné informácie o nich, o tom, ako sa stravujú, či športujú, aký mali či majú sexuálny život. To umožní vedcom porovnať tieto údaje s ich lekárskymi záznamami a genetickým profilom.

Vedúci výskumu Rory Collins a jeho tím skúmali ľudí vo veku 40-69 rokov, pretože nebudú musieť pridlho čakať, kým sa u tejto skupiny vyvinú choroby ako rakovina, artritída, diabetes, problémy so srdcom a demencia.

Ich ďalší zdravotný stav budú sledovať cez štátom riadenú Národnú zdravotnú službu a dúfajú, že im to pomôže vysvetliť, prečo sa u konkrétnych ľudí vyvinú konkrétne choroby, a u iných nie.

Britská biobanka obsahuje 15 miliónov biologických vzoriek, 30 pre každého účastníka, uložených v obrovskej mrazničke v severnom Anglicku. Všetky nové informácie, ku ktorým vedci dospejú, budú do databázy doplňované. Biobanka obsahuje aj najväčšiu svetovú kolekciu snímok očí.

Údaje o účastníkoch sú anonymné a títo ľudia z toho nemajú žiaden finančný ani iný prospech, ktorý by získali výmenou za dve až tri hodiny testovania, venované projektu. Jednoducho dúfajú, že tým pomôžu svojim deťom, vnukom a širšej spoločnosti.

"Je to úžasný príklad altruizmu obyčajných ľudí," citovala agentúra Reuters predsedu rady Britskej biobanky Mika Rawlinsa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: