Podľa I.Uhliarika prichádza doba nesystémového nalievania peňazí do systému

Podľa I.Uhliarika prichádza doba nesystémového nalievania peňazí do systému
Zdroj: bigstockphoto.com

Dosluhujúci šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) sa obáva, že opäť prichádza doba nesystémového "nalievania" peňazí do nemocníc a systému bez toho, aby sa hovorilo o potrebe šetrenia a efektívnosti. Ako poznamenal na dnešnej tlačovej konferencii, doteraz nepočul, aké systémové zmeny chystá nová ministerka Zuzana Zvolenská (nominant Smeru-SD) či strana Smer. "Nečudujem sa tomu, lebo v rokoch 2006 až 2010 sme žiadne systémové zmeny v slovenskom zdravotníctve nevideli," skonštatoval.

Podľa Uhliarika je to, že sa budú do zdravotníctva nesystémovo "nalievať" peniaze, zrejmé aj zo Zvolenskej vyjadrení, ktorá hovorila o potrebe otvorenia štátneho rozpočtu a zvýšení zdravotných odvodov za štátnych poistencov. "Tento socialistický model nesystémového nalievania peňazí do zdravotníctva musí skončiť," vyhlásil.

Myslí si, že v súčasnosti netreba siahať na rezervu 50 miliónov eur v štátnom rozpočte, keďže štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa navyšovala platby nemocniciam, aby mali na vyššie platy sestier a lekárov. "Peniaze z rezervy treba dať nemocniciam, ale až potom, keď deklarujú, že dokážu hospodáriť efektívne. Verím, že nová pani ministerka to chápe a nebude robiť iba populistické kroky," povedal Uhliarik s tým, že sestry majú nárok na vyššie mzdy.

Uhliarik opätovne deklaroval, že na vyššie platy lekárov a sestier bude v systéme dostatok peňazí. Tie majú podľa jeho slov pochádzať z úspor z liekovej reformy, lepšieho výberu poistného a nakoniec zo spomínanej 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: