korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Varixy

Varixy
Zdroj: bigstockphoto.com

Varixy sú vakovito rozšírené žily pažeráka alebo kože predkolenia, ktoré môžu byť vinuté v rozsahu až niekoľko centimetrov. Najčastejšie sú spôsobené nedovieravosťou chlopní, ale môžu vznikať aj v dôsledku oslabenia cievnej steny, či pretlaku v žilovom systéme. Dvakrát častejšie vznikajú u žien ako u mužov.

Varixy dolných končatín

Vyskytujú sa v povrchovom žilovom systéme. Môžu byť uložené priamo v koži (metličkové varixy), alebo v podkoží. Úlohu pri ich vzniku zohráva najmä záťaž, práca vo vertikálnej polohe, dedičná dispozícia, šport, zvýšený vnútrobrušný tlak (zdvíhanie bremien alebo tehotné ženy). Negatívne vplýva aj užívanie preparátov pri hormonálnej antikoncepcii, úrazy a pády z výšky.

Príznaky

Kŕčové žily sa prejavujú napätím v lýtkach, stehnách, genitáliách, prípadne v panve. Neskôr môžu vznikať kŕče po námahe a čoskoro sa pridruží opuch v okolí členka, ktorý pokračuje až do úrovne kolena. Vážnou komplikáciou býva zápal steny žily, ku ktorej sa môže pridružiť aj uzáver žily. Ak zápal pokračuje smerom k hlbokým žilám, uzáver môže prejsť až do hlbokého žilného systému, čím vzniká trombóza predkolenia. Trombus v hlbokých žilách niekedy postupuje smerom na stehno, prípadne aj do panvových žíl. Výsledkom býva opuchnutá a bolestivá celá dolná končatina a žilová krv nemôže odtekať smerom ku srdcu a zostáva v povrchových častiach predkolenia. Tým vzniká výrazný pretlak v žilovom systéme. Krv sa snaží prekážku vo vnútornom systéme obchádzať po periférii, čím vznikajú tzv. sekundárne varixy. Sú to vlastne kolaterálne žilové cesty, ktoré smerujú do hlbokých žíl nad prekážku, t.j. do hlbokých žíl v mieste slabiny alebo až do panvových žíl. Ochorenie môžeme jednoducho rozpoznať pohľadom na rozšírené žily, tmavo sfarbené pigmentácie v okolí žily, opuchnutú končatinu, niekedy zápalové začervenanie v priebehu žily. Komplikované zápaly a trombózy presne odlíšime pomocou duplexnej sonografie. Od ochorenia varixov je potrebné odlíšiť najmä nervové a ortopedické bolesti, ktoré sa tiež sústreďujú do predkolenia (ochorenia stavcov, platničiek, artrózy zhybov).

Liečba

Liečba varixov dolných končatín by mala začať starostlivosťou o predkolenie, aby sme odstránili opuch, najmä zvýšenou polohou končatiny, masážou predkolenia, otužovaním v chladnej vode a vychádzkovou chôdzou. Výdatne pomáha aj kompresia predkolenia pružnými obväzmi alebo elastickými punčochami. Niektoré medikamenty zmenšujú opuch a zlepšujú žilovú cirkuláciu. Naopak, iné lieky sa musia vysadiť, napr. preparáty pri hormonálnej antikoncepcii. Malé varixy možno odstrániť skleroterapiou alebo laserom. Veľké krčové žily, po porade s lekárom, sú určené k operačnému riešeniu, t.j. odstráneniu povrchových žíl. Naopak, operačný výkon sa nesmie vykonávať u chorých po hlbokej trombóze, alebo ak sú hlboké žily uzavreté v dôsledku inej príčiny.

Varixy pažeráka

Vznikajú pri rôznych ochoreniach pečene, najčastejšie pri cirhóze. V pečeni dochádza k bloku cirkulujúcej krvi, následne vzniká pretlak krvi pred pečeňou a krv si nachádza cestu smerom ku srdcu rôznymi obchádzkami (kolaterálami). Kolaterály vznikajú najčastejšie okolo miesta, kde vstupuje pažerák do žalúdka v mieste sliznice a podslizničného tkaniva. Tieto žily sa zväčšia až na šírku malíčka a vytvárajú spleti, ktoré môžu byť poranené prechodom stravy, vznikajú oderky (erózie), z ktorých vzniká krvácanie. Inokedy krvácanie vzniká spontánne, bez poranenia v dôsledky zníženej zrážanlivosti krvi pri cirhóze pečene. Príznakom krvácania z varixov pažeráka (ezofageálne varixy) býva vracanie krvi alebo čierna, mazľavá stolica s nasladlým zápachom. Obidva príznaky predstavujú životu nebezpečný stav, ktorý sa prejavuje studeným potením, chladnou kožou a zníženým tlakom. Ak je krvácanie vážne a straty sú nad liter krvi, prichádza aj k úzkosti, nepokoju, poruche vedomia, prípadne aj k bezvedomiu. Príznaky základného ochorenia pečene pozorujeme na pacientovi, ktorý má zväčšené brucho spôsobené výpotkom (ascites), môže mať žltú kožu, drobné kožné podliatiny vplyvom poruchy zrážania krvi. Na koži v okolí pupku sú presvitajúce modré žily formované v tvare medúzy, ktoré tiež predstavujú kolaterálny obeh krvi, ako pažerákové varixy. Iným miestom kolaterálneho obehu môže byť aj spleť žíl v okolí konečníka.

Diagnostika

Diagnostiku ochorenia môžeme stanoviť fibroskopiou pažeráka a žalúdka, kde možno vidieť rozšírené žily. Tieto sa dajú zachytiť aj pri röntgenovom vyšetrení kontrastnou látkou, ktorá prechádza pažerákom. Liečba krvácania z pažerákových varixov začína vždy konzervatívnymi neoperačnými metódami. Po zistení krvácania zavádzame dvojbalónikovú sondu cez ústa do pažeráka a žalúdka, kde sa jeden balónik nafúkne v žalúdku a druhý v spodnej časti pažeráka, ktoré stlačením zvnútra stlačia varixy a zastavia krvácanie. Krvácanie je možné zastaviť aj pomocou gastrofibroskopu, ktorým sa uzatvárajú krvácajúce pažerákové varixy. Ďalšou nevyhnutnou liečbou sú transfúzie krvi a lieky, ktoré zabraňujú krvácaniu a znižujú tlak krvi v žilách smerujúcich do pečene. Ak je medikamentózna liečba neúspešná, asi v 2-3 percentách prípadov prichádza na rad priamo chirurgické ošetrenie krvácajúcich varixov, alebo odpojenie žíl smerujúcich do varixov, ktoré je väčšinou málo úspešné.

Hemoroidy

Patria medzi najbežnejšie choroby súčasnej populácie. Postihujú deti, dospelých aj starých ľudí. Názov pochádza z gréckeho slova a znamená vytekanie krvi po stolici. „Zlatá žila“ je zastaralé označenie. Najpresnejší termín je názov hemoroidálne varixy, lebo ide o varikózne rozšírenú pleteň okolo konečníkového zvierača z vnútornej strany. Chorobou trpí asi polovica dospelého obyvateľstva. Väčšina z nich nevyhľadáva lekárske ošetrenie. Menšia časť chorých ochorenie spočiatku bagatelizuje. Až úporné svrbenie privádza trpiacich k dermatológom, krvácanie k chirurgom, zápaly a zápchy ku gastroenterológom. Je udivujúce pre mnohých, že toto nepríjemné ochorenie môže skrývať vážne zápalové ochorenie alebo až nádor konečníka. Na vzniku ochorenia sa podieľa vrodená dispozícia, sedavé zamestnanie, zápcha, tehotenstvo, hnačky, nádory a infekcie v malej panve. Samostatný výskyt vonkajších hemoroidov je vzácny. Prejavujú sa ako modro presvitajúce žily. Vnútorné hemoroidy v počiatočnom štádiu nevidno, ale existujú ako dovnútra konečníka vyklenuté uzly. V tomto štádiu sa prejavujú ako prúžky jasnočervenej krvi v stolici alebo na toaletnom papieri. V ďalšom štádiu uzly spontánne vychádzajú pri stolici a môžu nielen krvácať, ale aj svrbieť a páliť. Pri dlhšom trvaní sú hemoroidy trvalo vyklenuté a postihnutí majú pocit vlhkosti v oblasti konečníka, prípadne zvýšenú sekréciu hlienu. V pokročilom štádiu hemoroidy nemožno dostať do pôvodnej polohy a dochádza ku častejším komplikáciám: opuchu, trombóze, zápalu, zaškrteniu uzla alebo k fistule.

Liečba hemoroidov

Po stolici je nevyhnutná očista konečníkového otvoru vlažnou alebo studenou sprchou bez mydla. Zmena diéty má viesť k úprave stolice a má meniť jej konzistenciu. Určite je potrebné vynechávať korenisté jedlá, čokoládu, alkohol a čiernu kávu. Odporúča sa strava bohatá na vlákniny (čierny chlieb, zelenina, otruby). Medikamentózne možno zriediť stolicu lafinolom, Karlovarskou soľou, ľubovníkovým olejom a harmančekovým čajom. V počiatočných štádiách možno použiť aj cvičenia zvieračov. Obľúbené sú tiež čapíky a masti. Vhodné sú tiež sedacie kúpele a obklady z dubovej kôry, šalvie a repíka. Pri neustupujúcich ťažkostiach je potrebné kontaktovať chirurga kvôli operačnej liečbe.

Autor článku: MUDr. Jozef Beláček, CSc., časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: