V Číne zatkli 5 ľudí po tom, ako tínedžer predal obličku, aby si kúpil iPad

Z úmyselného ublíženia na zdraví obvinili v južnej Číne päť ľudí, ktorí umožnili 17-ročnému chlapcovi predať svoju obličku, aby si mohol kúpiť iPhone a iPad. Oznámila to dnes čínska tlačová agentúra Sinchua, ktorá citovala prokurátorov z mesta Čchen-čou v provincii Chu-nan.

V pätici zatknutých je aj chirurg, ktorý chlapcovi vlani v apríli obličku odstránil. Mládenec teraz trpí obličkovou nedostatočnosťou.

Jeden z obvinených dostal 220.000 jüanov (26.700 eur), aby transplantáciu vybavil. Chlapcovi dal za obličku 22.000 jüanov (2700 eur) a zvyšok peňazí si rozdelil s chirurgom a jeho tímom.

Agentúra neuviedla, kto obličku dostal a kto za ňu zaplatil.

Tínedžer bol z An-chuej, jednej z najchudobnejších čínskych provincií. Za peniaze, ktoré dostal, si kúpil iPhone a iPad a keď sa ho matka opýtala, kde na to zobral, priznal jej, že predal obličku.

Výrobky spoločnosti Apple sú v Číne veľmi populárne, ale cenovo pre mnohých Číňanov nedostupné.

Chlapcova obličková nedostatočnosť sa zhoršuje, uviedla prokuratúra.

Iba malá časť ľudí v Číne, ktorí potrebujú transplantovať nejaký životne dôležitý orgán, ho aj dostane, čo vedie k "transplantačnej turistike". Mnohí pacienti cestujú na takéto operácie do cudziny a ľudské orgány sa kupujú na čiernom trhu.

Čína zakázala obchod s ľudskými orgánmi v roku 2007, informovala Sinchua.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: