Nadmerné potenie

Nadmerné potenie
Zdroj: bigstockphoto.com

Prepotené saká, tričká, mapy na oblečení. Medicína dnes vie ako vás zbaviť týchto, život znepríjemňujúcich, prejavov.

Hospodárenie s vodou patri k dôležitým funkciám kože. Približne tretina vylučovaných tekutín opúšťa organizmus kožou. Voda opúšťa kožu prostredníctvom potných žliaz – senzibilná perspirácia, ale aj insenzibilnou perspiráciou, čo sú neviditeľné straty vody odparovaním z povrchu kože a z ústia potných žliaz.

Prečo sa potíme

Potenie patri v našom organizme k prirodzeným fyziologickým procesom. Jeho hlavnými funkciami je zabezpečenie termoregulácie, rovnováhy elektrolytov, vylučovania a zlepšenie citlivosti dlani a plosiek nôh optimálnou hydratáciou. Na tvorbe a vylučovaní potu sa podieľajú predovšetkým malé potne žľazy. Na povrch kože vyúsťujú vývody 1,5 až 4 miliónov potných žliaz, ktoré sú v rozdielnej hustote zastúpené temer po celom povrchu tela. Kým na chrbte je ich počet na 1 cm štvorcový asi 64, na dlaniach, ploskach nôh, ale aj na čele ich počet stúpa až na neuveriteľných 700. Za normálnych okolnosti vyprodukujú potné žľazy denne takmer liter tekutín. V extrémnych podmienkach (vysoké teploty, fyzická námaha...)objem vylučovaných tekutín formou potenia neuveriteľne stúpa. Produkcia potu je riadená prostredníctvom nervového systému.

Potenie možno rozdeliť do niekoľkých typov: termoregulačné, emocionálne, gustatórne, farmakodynamické. Pri emocionálnom potení, na základe psychických podnetov, stojí v popredí reakcia potných žliaz v podpazuší, ale aj na dlaniach, ploskach nôh a na čele.

Nadmerné potenie

Primárna hyperhidróza, čiže nadmerne potenie, je ochorením postihujúcim najčastejšie oblasti podpazušia, dlani, či chodidiel. O nadmernom potení hovoríme v prípade, ak potenie prekračuje rámec fyziologických potrieb jednotlivca.

Príčina ochorenia zostáva zvyčajne neznáma, stretávame sa i s familiárnou predispozíciou. Pred zahájením liečby treba vylúčiť ochorenia endokrinného, neurologického charakteru, malignity, či iné interné a psychické choroby.

Prejavy primárnej hyperhidrózy nastupujú zvyčajne v období puberty najmä v oblasti podpazušia. Na dlaniach a ploskach nôh sa môže objaviť už v detstve. S nadmerným potením sa vo všeobecnosti stretávame u osôb vo veku 25 – 64, s nástupom okolo 25 roku veku života. Pri potení v oblasti podpazušia býva nástup včasnejší, okolo 18 – 19 roku života. Nadmerným potením trpia približne 2-3 osoby na 1000 obyvateľov.

Spôsoby redukcie potenia

Dezodoranty sú latky, ktoré neobmedzujú tvorbu potu, a svojimi aromatickými zložkami prekrývajú pach potu. Tekuté či sprejové dezodoranty môžu pokožku dráždiť, vysušovať a parfémovými zložkami spôsobovať alergické reakcie.

Antiperspiranty sú latky, ktoré svojimi vlastnosťami zamedzujú tvorbu potu. Najčastejšie používanou účinnou latkou býva aluminium hydroxychlorid, ktorý bráni nadmernému poteniu a súčasne pôsobí proti baktériám.

  • Vodná iontoforéza sa využíva pri liečbe hyperhidrózy dlani a plosiek nôh.
  • Medikamentózna terapia
  • Chirurgická liečba
  • Botulotoxin - neurotoxín produkovaný baktériou Clostridium botulinum

Liečba botulotoxínom

Potenie je možné  úspešne redukovať aplikáciou botulotoxínu do postihnutej oblasti. Sekréciu potu je možné zredukovať na 10 percent, čo bolo dokázané objektívnymi vyšetrovacími metódami. Po injekčnej aplikácii BTX-A, mnohopočetnými vpichmi do kože liečenej oblasti, sa efekt dostavuje v priebehu niekoľkých dní, najčastejšie medzi 2. a 5. dňom po aplikácii a výsledný efekt pretrváva 3 až 12 mesiacov, s maximom cca 9 mesiacov. Aplikácia sa po odznení prejavov môže opakovať.

V prípade aplikácie do oblasti dlaní, môže byť dočasne ovplyvnená jemná motorika pacienta. Medzi možné vedľajšie prejavy po podaní patria bolesti hlavy, syndróm podobný chrípke. Nežiaduce účinky majú iba prechodný charakter a v krátkom čase odoznievajú.

BTX-A nie je prvým krokom pri liečbe nadmerného potenia podpazušia, doporučuje sa až po zlyhaní liečby lokálnych antiperspirantov – aluminium chloridu, v prípade hyperhidrózy dlaní a plosiek nôh po neúspešnej terapii vodnou iontoforézou.

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: