Deti trápili počas sviatkov najmä akútne ochorenia dýchacích ciest

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava (DFNsP) počas veľkonočných sviatkov, teda od 5. apríla do rána 10. apríla ošetrili na Oddelení urgentného príjmu (OUP) celkom 704 pacientov. Prevládali akútne ochorenia dýchacích ciest.

"U malých detí prevládali akútne ochorenia dolných dýchacích ciest a tiež akútne ochorenia tráviaceho systému sprevádzané vracaním," zhodnotil situáciu počas sviatočných dní primár OUP DFNsP Bratislava Marcel Brenner. V chirurgickej ambulancii lekári ošetrovali deti s prevahou úrazov horných končatín a hlavy. Detských pacientov lekári ošetrovali priebežne, najväčší nápor na ambulancie zaznamenali v nedeľu od obeda do neskorého večera.

Lekári tiež ošetrovali deti s otravou alkoholu, oproti minulému roku ich bolo viac. Kým minulý rok počas sviatkov ošetrili dve 16-ročné dievčatá, tento rok na expektačných lôžkach OUP ošetrili dve 13-ročné dievčatá a dvoch 17-ročných chlapcov. Jeden z chlapcov nemal tieto problémy prvýkrát.

Službukonajúci lekári riešili tiež prípad 17-ročného chlapca, ktorého trápili nevoľnosti, búšenie srdca a pociťoval tlak na hrudníku. Vyšetrenie pacienta preukázalo zrýchlenú činnosť srdca a závažne zvýšený krvný tlak. Pacient bol po niekoľkých hodinách liečby a monitorovania na ambulantnom lôžku Oddelenia urgentného príjmu prepustený do domáceho ošetrenia. Ako sa neskôr ukázalo, chlapec večer vypil päť dávok energetického nápoja.

Lekári v tejto súvislosti upozorňujú, že neuvážený konzum energetických nápojov spojený s nevhodnou kombináciou s alkoholickými nápojmi predstavuje reálne riziko poškodenia zdravia.

Informácie TASR poskytla Hovorkyňa DFNsP Bratislava Dana Kamenická.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: