Vranovská nemocnica zakúpila nový prístroj na diagnostiku závratov u pacientov

Centrum pre vertigo vo Vranovskej nemocnici, ktoré realizuje diagnostiku a liečbu závratových stavov pacientov, zakúpilo vďaka charitatívnej podpore Medzinárodného ženského klubu Bratislava prídavný modul k prístroju videonystagmograf. Nové prídavné zariadenie s názvom vzdušný kalorický stimulátor tak umožní vyšetrovanie závratov aj u ľudí pri afekciách vnútorného ucha.

"Vzdušný kalorický stimulátor, prídavný modul videonystagmografie, je jediný na Slovensku a je výnimočný tým, že umožňuje kaloricky vyšetriť funkciu vestibulárneho aparátu, to je časť vnútorného ucha, ktorá sa považuje za orgán rovnováhy. Týka sa to prípadov, keď nie je možné použiť na kalorickú stimuláciu vestibulárneho aparátu vodu, napríklad pri poškodení bubienka ucha," priblížila funkciu zakúpeného prístroja Veronika Deckerová, hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia, pod ktorú spadá Vranovská nemocnica.

Podľa zástupkyne primárky Neurologického oddelenia Vranovskej nemocnice Lenky Lidíkovej trpí závratmi v bežnej populácii päť až 10 percent pacientov. "U starších ľudí nad 60 rokov je to až každý druhý pacient," poznamenala. Ako ďalej uviedla, závrat môže byť prejavom choroby vnútorného ucha, neurologického, vnútorného alebo aj psychiatrického ochorenia, ktoré nie sú u mnohých ľudí vopred diagnostikované.

Videonystagmograf doplnený novými prídavnými modulmi tak umožní realizovať vyššiu kvalitu diagnostiky, ako aj včasné nasadenie adekvátnej liečby. Centrum pre vertigo poskytuje zdravotnícku starostlivosť pre pacientov trpiacich závratmi od marca minulého roka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: