Svetový deň hemofílie - 17. apríl

Detstvo chlapcov, ktorí trpia hemofíliou, je plné zákazov. Plnohodnotný život nemajú ani ako dospelí a svoj život musia prispôsobiť chorobe. Slovenské hemofilické združenie pri príležitosti Svetového dňa hemofílie, 17. apríla, pripravuje od 26. do 28. apríla 2012 finančné zbierky. Výťažok z nich bude slúžiť na aktivity združenia, najmä na detský rehabilitačný tábor.

Jednou z hlavných úloh tábora je naučiť deti aplikovať si injekčnú preventívnu liečbu – faktor na zrážanie krvi. Na Slovensku žije približne 550 hemofilikov, z toho 125 detí. Podporiť ich možno aj darcovskou SMS správou s textom DMS HEMO na číslo 877.

Hemofília je vrodená krvácavá choroba. Ide o genetickú poruchu, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy, a tým aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a zastavenie krvácania po poranení. Nedostatok koagulačného faktora, ktorý je potrebný na zrážanie krvi, vedie k nadmerným prejavom krvácavosti. U ťažších hemofilikov dochádza aj k spontánnemu krvácaniu. Ochorenie prenášajú zdravé ženy a trpia ňou mužskí potomkovia rodiny.

TASR informoval Jaroslav Janovec zo Slovenského hemofilického združenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: