Indické úrady vyšetrujú prípad zmiznutých očí z tiel zomrelých pacientov

Úrady v indickom štáte Uttarpradéš vyšetrujú zmiznutie očí z dvoch tiel zomrelých pacientov v štátnej nemocnici v tamojšom hlavnom meste Lakhnaú.

Podľa predbežných záverov vyšetrovateľov sú podozrivými obchodníci s ľudskými orgánmi, ktorými môžu byť i miestni lekári. Úrady nariadili vykonanie novej, dôkladnejšej pitvy nezávislými odborníkmi.

Rodičia 16-ročného chlapca, ktorý prišiel v nedeľu o život následkom zranení pri autonehode, tvrdia, že v čase prijatia do nemocnice mal ich syn obe oči, pričom pri posmrtnej obhliadke mu chýbalo ľavé oko. Lekári im povedali, že mu mohlo vypadnúť.

Príbuzní ďalšieho zomrelého, ťahača rikše, ktorý neprežil astmatický záchvat, nahlásili polícii podozrenie z trestného činu po tom, ako našli jeho telo v nemocnici bez oboch očí. Polícia zadržala jedného lekára a dvoch ďalších členov zdravotníckeho personálu.

Oftalmológ N.B. Singh podľa agentúry AP v súvislosti s prípadom podotkol, že zoznam čakateľov na transplantáciu očí je taký dlhý, že trvá šesť rokov, kým záujemcov o nové oči uspokoja.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: