Odvolávanie šéfa ÚDZS sa má zjednodušiť

Predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) bude možné odvolať jednoduchšie. Predseda parlamentného zdravotníckeho výboru a poslanec za Smer-SD Richard Raši totiž v novele zákona o zdravotnom poistení navrhol rozšírenie možností odvolávania.

Opätovne sa tak má zaviesť možnosť odvolať predsedu úradu, ale aj členov správnej rady vládou na návrh ministra zdravotníctva aj z iných dôvodov ako v zákone vymenovaných. Dôvodom má byť to, že šéfa úradu nie je možné odvolať ani pri objektívnom zistení nedostatkov v práci a vedení úradu bez právoplatného odsúdenia za spáchanie trestného činu.

"Ide o politizáciu nezávislej kontrolnej a regulačnej inštitúcie, ktorú nebudem komentovať," reagoval pre TASR súčasný šéf ÚDZS Ján Gajdoš. Toho prvá vláda Roberta Fica zosadila v minulosti z tejto funkcie využitím podobnej legislatívnej zmeny.

Z. Zvolenská zatiaľ odvolanie J. Gajdoša z ÚDZS neplánuje

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská dnes odmietla, že by plánovala zmenu na poste šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Tomu v súčasnosti šéfuje Ján Gajdoš, nominant bývalej vlády. Jeho odvolanie by malo byť po novom jednoduchšie vzhľadom na novelu o zdravotnom poistení, ktorú do parlamentu predložil poslanec za Smer-SD Richard Raši.

Podľa Zvolenskej je dôvodom takejto právnej zmeny to, že zákon nevie postihnúť všetky oblasti, ktoré prináša život. "Preto väčšina legislatívnych noriem má aj takéto ustanovenie, aby sa vedelo promptne reagovať na situáciu tak, aby nikdy nedopadla na pacienta," skonštatovala.

Spomínaná legislatívna zmena plánuje zaviesť možnosť odvolať predsedu úradu, ale aj členov správnej rady vládou na návrh ministra zdravotníctva aj z iných dôvodov ako v zákone vymenovaných. "Ide o politizáciu nezávislej kontrolnej a regulačnej inštitúcie, ktorú nebudem komentovať," reagoval pre TASR Gajdoš. Toho prvá vláda Roberta Fica zosadila v minulosti z tejto funkcie využitím podobnej legislatívnej zmeny.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: