Nové prerozdeľovanie poistného pocítia zdravotné poisťovne od októbra

Viac peňazí z nového spôsobu prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami by štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) mala dostať prvýkrát v októbri tohto roku. Ten má priniesť novela zákona o zdravotnom poistení, ktorú do parlamentu v utorok (17.4.) predložil poslanec za Smer-SD Richard Raši. Vláda, ktorá zatiaľ nemá zákonodarnú iniciatívu, týmto spôsobom reaguje na situáciu v zdravotníctve, kde nemocnice a ambulancie volajú po dofinancovaní pre vyššie platy sestier a lekárov.

Prerozdelenie peňazí zo zdravotného poistenia medzi poisťovňami vypočíta na základe platnej legislatívy Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ten doteraz vždy k 25. dňu v mesiaci doručoval poisťovniam oznámenie o prerozdelení. Podľa novely to má byť k poslednému dňu v mesiaci. "Úrad teda po novom doručí do posledného dňa v mesiaci každej zdravotnej poisťovni rozhodnutie o prerozdelení, ktoré nemá odkladný účinok a do piatich pracovných dní musia byť pohľadávky uhradené. To znamená, že reálne dostanú peniaze z nového prerozdelenia začiatkom októbra," vysvetlila pre TASR hovorkyňa úradu Radoslava Muchová.

Novela zákona o zdravotnom poistení, ktorá má zaviesť nový mechanizmus prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami a zvoľniť vykazovanie platobnej schopnosti poisťovní, má priniesť viac peňazí pre štátnu VšZP. Navrhovaná zmena prerozdeľovania poistného by znamenala plus takmer 30 miliónov eur ročne pre VšZP. Naopak, v rozpočte by predstavovala mínus pre súkromnú Dôveru, ktorá by tak mala prísť o takmer 22 miliónov eur a súkromnú Union zdravotnú poisťovňu, tá by tak prišla o vyše 8,7 milióna eur. Právna norma má v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta platiť od júna tohto roku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: