Ako sa dorieši situácia ohľadne miezd sestier, stále nie je MZ SR jasné

Do akej miery a akým spôsobom sa bude napĺňať nový zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, najmä v regionálnych nemocniciach, nie je ani po dnešnom rokovaní medzi zástupcami sestier a ministerstvom zdravotníctva jasné. Podľa prezidentky Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej im ministerstvo predostrelo viacero alternatív riešenia situácie, chcú si však počkať na ich konečné verzie. Šéfka rezortu Zuzana Zvolenská garantovala, že štátne nemocnice právnu normu dodržia, na ostatné nemocnice, ktorých sú desiatky, však nemá dosah.

"Čo bude v májových výplatách, môžu povedať iba zamestnávatelia," skonštatovala s tým, že ona môže garantovať iba za štátne nemocnice. Apeluje však aj na ostatné zariadenia, aby zákon legislatívny rámec dodržali v plnom rozsahu. Ministerstvo podľa jej slov predostrelo prepočty, koľko nových zdrojov príde do nemocníc, tie však nepokrývajú stopercentne náklady na zvýšenie miezd. Nemocniciam odkázala, že by mali rokovať aj so súkromnými poisťovňami, ktoré "vôbec nekomunikujú na tému úpravy platov". Priestor tiež vidí v rezervách. Za cieľ považuje, spoločnými silami nazbierať dostatok peňazí na splnenie zákona. "Priestor určite je," doplnila.

Riešenia situácie ohľadne zákona má šéfka rezortu predstaviť sestrám v piatok (27. 4.) na ich sneme v Poprade. Avizovala, že okrem iného rokuje s ministerstvom financií o využití 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte. Tomu mali predložiť viacero alternatív jej využitia. Ministerstvo okrem toho prostredníctvom poslanca za Smer-SD Richarda Rašiho predložilo novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá má priniesť milióny eur pre štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Či sa sestrám riešenia, ktoré im ponúka ministerstvo, pozdávajú, Lévyová komentovať nechcela, rozhodnúť o tom majú delegáti snemu. Naznačila však, že s ministerstvom hovorili aj o postupnom navyšovaní platov.

Súčasná situácia v zdravotníctve, keď vo viacerých nemocniciach prepúšťajú sestry, či im delia úväzky a po novom sa tak z nich stávajú administratívne pracovníčky, odkryla podľa Lévyovej skutočnú situáciu v systéme, kde sa zneužíva a zastrašuje. Ozrejmila, že v takomto prípade komora žiada o prehodnotenie úväzkov. Ministerka Zvolenská okrem toho vyhlásila, že štátna VšZP dôsledne prekontroluje dodržiavanie personálnych normatívov v nemocniciach, ak by na oddeleniach sestry chýbali, môžu prísť o zazmluvnenie, a tak aj o peniaze.

Či sestry siahnu po nátlakových akciách, rovnako ako vlani lekári, a prípadne podajú hromadné výpovede, aby dosiahli naplnenie ustanovení nového zákona, ktorý im mal od apríla priniesť vyššie mzdy, nie je stále jasné. "Delegáti rozhodnú, ako budú postupovať ďalej," skonštatovala Lévyová. Zvolenská sa však chce vyhnúť situáciám, ktoré by negatívne dopadli na pacienta. Takýto krok vníma ako tú "najhoršiu eventualitu". Pripomenula, že nikto nespochybňuje nároky sestier, hľadá sa však spôsob, ako ich naplniť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: