Podľa J. Dubovcovej by väčšina sestier na súde uspela

Ak by sa sestry, v prípade ktorých nedochádza k naplneniu nového zákona upravujúceho ich mzdy či sa tento zákon obchádza, obrátili so žalobami na súdy, boli by podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej úspešné. "Pokiaľ by sa sestry uberali súdnou cestou, tak by takmer všetky boli úspešné," povedala po dnešnom stretnutí so zástupcami Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

"Ony sa môžu individuálne alebo aj hromadne obrátiť na súd so žalobami buď o doplatenie mzdy, alebo o neplatnosť právneho úkonu," uviedla Dubovcová. Poznamenala, že pred "našimi" očami sa verejne nedodržiava zákon s argumentom chýbajúcich finančných zdrojov, čo považuje za neakceptovateľné. Myslí si, že problém prerástol cez zdravotníctvo, keďže obchádzanie zákona má byť nebezpečné pre demokraciu ako takú. "Právny štát je založený na zákonnosti a ústavnosti," doplnila.

Avizovala, že pokiaľ sa sestry na ňu obrátia s podnetom, bude sa ním zaoberať, pripustila však, že vie zasiahnuť iba vtedy, ak bude smerovať proti orgánom verejnej správy. Priblížila, že komora jej naznačila porušovanie článkov Ústavy SR, ktoré hovoria o nútenej práci. Či sa sestry obrátia na ombudsmanku s podnetom, ako aj to, aké stanovisko zaujmú k celej situácii, ktorá vznikla okolo zvyšovania ich miezd, bude jasné až po ich sneme, ktorý sa v piatok (27. 4.) začne v Poprade.

Ako poznamenala prezidentka komory Mária Lévyová, situácia určite nie je dobrá, keďže právna norma nebola naplnená tak, ako bolo stanovené. Naznačila však, že sestry z požiadaviek, ktoré im garantuje zákon, neustúpia. "Budeme trvať na plnení zákona, nesúhlasíme s jeho rušením, nesúhlasíme s jeho otváraním a presúvaním účinnosti," vyhlásila.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: