Na trhu môžu byť nebezpečné výrobky na bielenie zubov a krém

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečného krému a výrobkov na bielenie zubov. V Európskej únii ich našli v Portugalsku a vo Fínsku a je možné, že sa objavili aj na slovenskom trhu. ÚVZ SR ich odporúča nekupovať a nepoužívať.

Krém s názvom CREME DE BEAUTE CAROTTE (Action Rapide)/BEAUTY CREAM CARROT (Fast Action) od značky LARISSA sa distribuoval v oranžovej kartónovej škatuli. Krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny, jedno balenie má 60 gramov, čiarový kód: 3 760139 246133. Podľa údajov bol vyrobený v septembri 2011 a dátumom spotreby je august 2014. Výrobok obsahuje látku clobetasol propionate, ktorá nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov.

Pero na bielenie zubov Teeth whitening pen od značky My Green pochádza z Číny. Ide o sivé bieliace pero s dĺžkou 12,5 centimetra, ktoré je pripevnené ku kartónovému obalu. Výrobok obsahuje 11,8 percenta peroxidu vodíka. Prúžky na bielenie zubov Teeth whitening strips/Double Elastic gel Strips rovnako pochádzajú z Číny. Ide o bieliace prúžky v modrých plastových vreckách, ktoré sú zabalené do väčšieho vrecka z priesvitnej fólie. Výrobok obsahuje šesť percent peroxidu vodíka. V oboch je prekročená povolená koncentrácia peroxidu vodíka, ktorá môže byť v kozmetických výrobkoch na ústnu hygienu maximálne 0,1 percenta.

TASR informoval zastupujúci hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: