Vo vzduchu sa už objavil peľ lipnicovitých tráv

Uplynulý týždeň priniesol hlavne pre alergikov na severnom a strednom Slovensku viac komplikácií z dôvodu maximálnych denných koncentrácií peľu brezy. V Bratislave a teplejších oblastiach nášho územia už peľ brezy v ovzduší pomaly doznieva. V Banskej Bystrici koncom uplynulého týždňa  koncentrácie peľu brezy dosiahli hladinu 2972 peľových zŕn na meter kubický vzduchu, v Košiciach 1442, v Nitre 132 a v Bratislave 233 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

"Peľ jelše a liesky sa v ovzduší vyskytoval už len ojedinele vo veľmi nízkych koncentráciách tiež na strednom a severnom Slovensku. Alergologicky významné koncentrácie tu dosahoval aj peľ hrabu. Zvýšili sa koncentrácie peľu duba, pribudol buk a orech. Čo je však najdôležitejšie, monitorovacia stanica v Bratislave už zachytila prvé peľové zrná vysoko alergizujúceho peľu tráv z čeľade lipnicovitých," upozornila Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktoré je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Spektrum peľu na území Slovenska dopĺňal podľa nej okrem už uvedených druhov ešte peľ jaseňa, topoľa, vŕby, brestu, javora, cyprusovitých - tisovitých, smrekovca, platanu. Medzi spórami húb – plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium.

Miernu úľavu pocítia alergici tento týždeň, kedy síce ešte budú na väčšine územia Slovenska alergologicky významné koncentrácie peľu brezy a hrabu, ale dôjde k ich výraznému poklesu. Navyše sa skončila už aj peľová sezóna liesky a jelše. Peľové spektrum sa rozširuje o peľ duba, orecha i buka. Pribudne už spomínaný peľ tráv z čeľade lipnicovitých. V nasledujúcich dňoch budú narastať aj denné koncentrácie spór húb – plesní.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: