Celulitída - prečo vzniká a ako sa jej zbaviť

Celulitída - prečo vzniká a ako sa jej zbaviť
Zdroj: bigstockphoto.com

Snom oboch pohlaví je mať „pekné pozadie“. Kým ženy sa snažia svoje krivky zdokonaľovať, muži zas premýšľajú, akým spôsobom ženu s pekným pozadím získať.

Nedostatky v zimných mesiacoch skryje dobre ušitý kostým, ale letný čas odhalí predtým zahalené. Celulitída trápi najmä ženskú populáciu už takmer storočie. Prvé publikované zmienky pochádzajú už z roku 1920. Svoj názov získala vo Francúzsku. Hoci tento názov je nesprávny, všeobecne sa zakorenil a je akceptovaný aj odbornou verejnosťou.

Charakteristika

Celulitída je charakterizovaná zmenou kožného povrchu, najmä v oblasti zadočka a stehien. Zmeny sa nemusia obmedzovať len na ženské pozadie, ale môžu zasahovať dolné končatiny (jazdecké rajtky, pumpky), oblasť ramien a dokonca aj bruško. Podstatou vzniku fenoménu pomarančovej kôry, alebo tzv. matracového fenoménu, sú zhluky zväčšených tukových buniek uviaznuté medzi vláknami spojivového tkaniva. Dochádza k stláčaniu tukových buniek do tvarov hrozna a ich vytláčaniu smerom k horným vrstvám kože. Na základe zmien prekrvenia, prísunu živín a neschopnosti organizmu odplaviť škodliviny, uväznený tuk zostava nevyužiteľný a dochádza k jeho hromadeniu. V prípade, ak takýto stav dlhodobo pretrváva a zásoby tuku sa neustále zvyšujú, dochádza aj k trvalým zmenám v spojivovom tkanive.

Závažnosť

Celulitída sa v ženskej populácii začína prejavovať od puberty. Výraznejšia býva u osôb, ktoré trpia súčasne nadváhou či obezitou. Najjednoduchšou vyšetrovacou metódou je test v stoji s relaxovanými sedacími svalmi. Následne maximálne stiahneme sedacie svalstvo a zatlačíme rukou na kožný povrch. Na základe prítomných zmien rozdeľujeme celulitídu do 4 skupín postihnutia:

 • Stupeň 0: bez zmien kožného povrchu
 • Stupeň 1: zmeny prítomné pri svalovej aktivite, alebo tlakovom teste
 • Stupeň 2: zmeny viditeľne aj pri relaxovaných svaloch
 • Stupeň 3: súčasne prítomné uzly

Príčiny vzniku

Súčasné výskumy sa prikláňajú k názoru, že hlavným dôvodom sú ženské hormóny, teda estrogény. Ich pôsobením dochádza k zmenám v cirkulácii, k hromadeniu tukov. Podporným momentom je odlišná stavba podkožného tukového tkaniva u žien, ktoré je oproti mužskému elastickejšie a pružnejšie. Vznik celulitídy však významne podporuje aj náš životný štýl. Nedostatok pohybu, nevyvážená strava, nedostatočný pitný režim, nerešpektovanie biorytmov nášho tela, ale aj užívanie hormonálnej antikoncepcie prispieva značnou mierou k rozvoju celulitídy. Podporným momentom je zhoršene prekrvenie navodené fajčením, nosením príliš tesného prádla a odevu. U obéznych žien sa zvyčajne stretávame s ťažším stupňom postihnutia, v tomto prípade riešiť celulitídu bez redukcie hmotnosti je priam nemožné. Odborníci pripisujú nedostatočné odievanie vo forme tango nohavičiek, tenké pančucháče, či minisukne za nedostatočnú tepelnú ochranu, ktorú náš organizmus následne kompenzuje tvorbou tukovej ochrannej vrstvy. Preto sa celulitída vyskytuje aj u štíhlych dievčat bez vrodených vlôh.

Prevencia a terapia

 • Pravidelná a vyvážená strava
 • Pitný režim
 • Výživové doplnky
 • Obmedzenie návykových látok (cigarety, alkohol)
 • Redukcia hmotnosti v prípade nadváhy
 • Pravidelná vyvážená pohybová aktivita
 • Masáže a saunovanie
 • Odborné terapeutické postupy - lymfodrenážne techniky, spa techniky, zábaly, endermológia.

Endermológia

Tato francúzska metóda patrí celosvetovo k najefektívnejšej forme riešenia problémov spojených s celulitídou. Spája v sebe pôsobenie dávkovaného vákua a valčekovej masáže. Pracovná hlavica prístroja s dvoma úplne nezávisle poháňanými valčekmi vytvára takzvanú „vákuovú vlnu“, ktorá sa posúva pomocou samohybnej hlavice dopredu, dozadu, do strany alebo diagonálne. V závislosti na zvolenom programe je procedúra doplnená stálou alebo impulznou aspiráciou.

LPG technika je určená na ošetrenie patologických zmien spojivového tkaniva. Je jedinou technikou, ktorou je možné uvoľniť tuk usadený pod najvrchnejšou vrstvou kože, ktorú nie je možné odstrániť ani diétou a cvičení, ani liposukciou. Prístroj je vybavený systémom kontroly ošetrenia, ktorý umožňuje nepretržite sledovať silu záberu na kožnú riasu a kontroluje tak efektivitu zákroku. Vysoká klinická efektivita tejto metódy pri celulitíde a nadbytočnej váhe spočíva v redukcii edému lymfodrenážnou technikou, stimuláciou a normalizáciou cievneho zásobenia, zlepšením bunkového metabolizmu, aktiváciou lipolýzy. Zlepšuje sa textúra kože, jej elasticita, či tonus pokožky. Vďaka stimulačnému efektu na kolagénové vlákna a elastín sa zmenšuje prejav fibrózy. Dochádza k zlepšeniu telesnej formy. Tato procedúra sa vykonáva u žien aj u mužov.

Základné efekty metódy:

 • zlepšenie mikrocirkulácie
 • zlepšenie lymfatickej drenáže
 • aktivácie metabolizmu
 • zlepšené okysličovanie tkanív, ktoré vedie k zlepšeniu kožného tonusu
 • urýchlenie odbúravania tukov
 • imunomodulačný efekt
 • analgetický efekt

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: