ANS požiada NR SR o úpravu zákonov o platoch lekárov a sestier

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) osloví Národnú radu (NR) SR s iniciatívou upraviť zákony o platových podmienkach lekárov aj sestier, pretože sú nesystémové a nie sú finančne kryté. Po dnešnom zasadnutí Rady ANS v Martine o tom informoval jej prezident Marián Petko.

Nemocnice podľa neho nemajú finančné prostriedky na zvýšené platy sestier od 1. 4. a lekárov od 1. 7. 2012, preto ANS vyzýva vládu a ministerstvo zdravotníctva SR, aby uvoľnili 50 miliónov eur zo štátneho rozpočtu na prechodnú stabilizáciu situácie v zdravotníctve. „Zároveň ale konštatujeme, že ani týchto 50 miliónov eur nebude stačiť na celé pokrytie platov v roku 2012. Plnú vinu za nedostatok finančných prostriedkov nesie bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, pretože legislatívne úpravy neboli kryté úpravou finančných prostriedkov v systéme,“ povedal Petko.

ANS zároveň žiada, aby na budúci rok boli odvody za poistencov štátu 5 percent. „Aby sa neopakovala kritická situácia z tohto roku. Asociácia odporúča všetkým svojim nemocniciam prípadné navýšené zdroje od zdravotných poisťovní alebo z ministerstva zdravotníctva, plne posunúť na úpravu platov lekárov a sestier v roku 2012,“ uviedol prezident ANS.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že záujmom MZ SR bude, aby uvoľnené peniaze posunuli zdravotné poisťovne v prvom rade nemocniciam a tie ich dali na platy lekárov a sestier. „Štát má páky len na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Na druhej strane, chodíme na rokovanie do súkromných poisťovní a môžem ubezpečiť, že budeme viesť korektné, ale veľmi tvrdé rokovania s poisťovňami. Aby zvýšené peniaze, ktoré prídu do poisťovní, boli posunuté pre nemocnice a iste to budeme porovnávať so VšZP,“ dodal Petko.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: