Osud liečebne pre deti s atopickým ekzémom je stále otázny

Aký bude osud liečebne pre deti s atopickým ekzémom v Trávnici nie je zatiaľ stále jasné. A to aj napriek tomu, že má od mája zaniknúť. O jej osude dnes na ministerstve zdravotníctva rokovali zástupcovia rezortu, mesta Šurany, pod ktorého mestskú nemocnicu ústav patrí, riaditeľ zariadenia a zástupkyne matiek týchto detí. Dnešné stretnutie však vyriešenie otázky budúcnosti jediného zariadenia, ktoré takéto liečbu poskytuje aj deťom mladším ako tri roky, neprinieslo.

Deti v Trávnici liečia pomocou vody, ktorú dovážajú zo súkromného prameňa v Podhájskej. Medzi možnými riešeniami sa preto spomína aj alternatíva, že voda by sa vozila do iného zariadenia. Ministerstvo podľa svojej hovorkyne Zuzany Čižmárikovej hľadá odpovede na viaceré otázky, ktoré v súvislosti s Trávnicou vznikli. "Do stredy (2. 5.) budeme hľadať legálne a právne možnosti, či vieme tú vodu využiť aj niekde inde," skonštatovala.

Osud liečebne začal byť nejasný potom, čo mesto Šurany vyhlásilo, že nemá peniaze na zvýšené platy sestier. Na Trávnicu podľa primátora Imricha Váradyho chýba okolo 6000 eur mesačne. Jednou z variant malo byť preto, že by si rodičia za liečbu doplácali. Podľa jednej z matiek Mariany Mlčúchovej by však trojtýždňová liečba vyšla na 680 eur, čo je neúnosné. Poukázala, že v iných liečebniach, zmodernizovaných, rodičia doplácajú okolo 300 eur. V liečebni sa doteraz doplácalo 100 eur.

Primátor hovorí, že riešenie situácie zatiaľ nie je, tvrdí, že bez peňazí sa situácia nepohne. "Platí, že je to v takom štádiu, ako bolo koncipované uznesenie mestského zastupiteľstva," skonštatoval. To rozhodlo, že stratu majú vykryť rodičia. Mamičky však veria, že poslanci liečebňu ešte "podržia".

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: