I. Uhliarik: Nemocnice musia začať fungovať efektívne a pritlačiť na poisťovne

Nemocnice musia začať fungovať efektívne, prestať nakupovať predražené lieky, zdravotnícky materiál a musia pritlačiť v rokovaniach na poisťovne. Bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik to uviedol pre TASR v reakcii na dnešné vyhlásenie prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka o vine exministra za nedostatok financií na platy lekárov a sestier.

V poisťovniach sú podľa Uhliarika peniaze vďaka zákonom bývalej vlády, ktoré umožňujú lepší výber poistného a lacnejšie lieky. „Lekári si určite zaslúžia vyššie platové ohodnotenie, ale to musí byť primerané ekonomickým možnostiam slovenského zdravotníctva. K 1. januáru 2012 sa nám podarilo v súlade so zákonom zvýšiť platy lekárov bez dodatočných zdrojov, len z úspor v systéme zdravotníctva. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navýšila platby pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v decembri minulého roka, vo februári a apríli tohto roka, čiže trikrát za 5 mesiacov. A lekári dostali mzdy tak, ako to vyžaduje zákon,“ povedal Uhliarik.

Pripomenul, že bývalá vláda a parlament zaviazli ministra zdravotníctva a ministra práce, aby vypracovali Zákon o platoch sestier na základe petície 243.000 občanov. „Zákon som predložil poslancom a vyčíslil som aj potrebu finančných prostriedkov na navýšenie platov (doložka k zákonu – 68 miliónov eur na rok 2012). V čase, keď poslanci schvaľovali zákon už platil štátny rozpočet a nebolo možné žiadať dodatočné navýšenie zdrojov. Pritom do kapitoly ministerstva zdravotníctva (MZ) ide v roku 2012 historicky najviac zdrojov - viac ako 78 miliónov eur oproti roku 2011,“ skonštatoval bývalý minister zdravotníctva.

„Poslancov som upozorňoval, že ak zákon schvália, na vyššie platy sestier sa musia použiť peniaze z úspor v liekovej reforme (40 miliónov eur v roku 2012), peniaze z lepšieho výberu poistného (30 miliónov eur) a prípadne rezervy v štátnom rozpočte (50 miliónov eur). Za prvé dva mesiace tohto roka sa nám tiež podarilo dosiahnuť zisk 31,5 milióna eur vo VšZP, aj tieto peniaze je možné, po malej zmene legislatívy, použiť na platy sestier,“ dodal Uhliarik.

Prezident ANS po dnešnom zasadnutí Rady ANS v Martine informoval, že asociácia osloví Národnú radu (NR) SR s iniciatívou upraviť zákony o platových podmienkach lekárov aj sestier, pretože sú nesystémové a nie sú finančne kryté. Nemocnice podľa neho nemajú finančné prostriedky na zvýšené platy sestier od 1. 4. a lekárov od 1. 7. 2012, preto ANS vyzýva vládu a ministerstvo zdravotníctva SR, aby uvoľnili 50 miliónov eur zo štátneho rozpočtu na prechodnú stabilizáciu situácie v zdravotníctve. „Zároveň ale konštatujeme, že ani týchto 50 miliónov eur nebude stačiť na celé pokrytie platov v roku 2012. Plnú vinu za nedostatok finančných prostriedkov nesie bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, pretože legislatívne úpravy neboli kryté úpravou finančných prostriedkov v systéme,“ povedal Petko.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: