Migréna

Migréna
Zdroj: bigstockphoto.com

Bolesti hlavy patria k najčastejším ľudským trápeniam. Vážnou prekážkou v živote človeka sú silné a časté bolesti hlavy, ktoré trvajú aj niekoľko dní. Ich typickým predstaviteľom je migréna – zdanlivo banálne ochorenie, ktoré však nedokážeme vyliečiť, pretože nepoznáme jeho pôvod. Sklon k migréne sa dedí a ženy mávajú problémy s migrénou častejšie ako muži.

Priebeh migrény má širokú paletu príznakov. Bolesť sa zvykne ohlásiť zlou náladou, poruchami videnia, prechodným ochrnutím. Príčinou sú zmeny v prekrvení mozgu, ktoré predchádzajú rozvinutiu záchvatu.

Ľudia trpiaci na toto ochorenie vedia, aké strašné sú migrenózne bolesti. V snahe pomôcť si človek stráca súdnosť a je schopný siahnuť po akomkoľvek množstve či kombinácii tabletiek. Nadužívanie liekov je však veľmi nebezpečné, pretože poškodzuje pečeň, obličky a vyvoláva liekovú závislosť, ktorá bolesti hlavy zhoršuje.

Liečba migrény patrí do rúk odborníka – neurológa. Ten v prvom rade rozhodne, či pacient migrénu naozaj má. Existuje viacero druhov bolestí hlavy, ktoré sa na migrénu podobajú, ale liečia sa úplne inak. Po stanovení diagnózy nasleduje dôkladný rozbor životosprávy a životného štýlu pacienta, ktorý má jediný cieľ – odhaliť takzvané spúšťače migrénového záchvatu.

Môžu to byť niektoré potraviny, napr. čokoláda, alkohol, mliečna bielkovina, alebo všadeprítomný glutamát. Medzi najčastejších provokatérov migrény patria poruchy chrbtice, po ktorých sa vždy cielene pátra. Spúšťače migrény treba zo života chorého vylúčiť. Tým sa môže dosiahnuť významné zlepšenie, bolesti sa zmiernia, skrátia, stanú sa zriedkavými.

Liečba migrény sa však nezaobíde bez klasických liekov. Aj keď sme v úvode nášho článku spomínali, že migrénu vyliečiť nevieme, sme schopní zastaviť migrénový záchvat a znížiť ich počet na prijateľnú mieru. Spolu s takmer vždy nevyhnutnou rehabilitáciou predstavuje takáto komplexná liečba pomoc pre všetkých trpiacich, ktorí sa vzdávajú nádeje na zlepšenie.

Hľadanie vhodnej liečebnej schémy je náročnou prácou, vyžaduje trpezlivosť a dlhodobú spoluprácu neurológa a jeho pacienta. Musí byť podložená dôverou v možný pozitívny výsledok. Kvalita vzťahu pacient a lekár je preto v liečbe migrény určujúca rovnako, ako je to v prípade liečby každého náročnejšieho ochorenia.

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: