Zisk firmy Pfizer klesol v 1. kvartáli na 1,79 miliardy USD

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer zaznamenala v 1. kvartáli 2012 medziročný pokles zisku o 19 %, no jej výsledky boli stále lepšie, než očakávali analytici. Dôvodom bolo, že firma svojím programom znižovania nákladov dokázala čiastočne vykompenzovať pokles tržieb z predaja kľúčového lieku Lipitor, ktorý v súčasnosti čelí konkurencii zo strany generík.

Najväčšia americká farmaceutická spoločnosť v USA dnes informovala, že za 1. kvartál zarobila 1,79 miliardy USD (1,35 miliardy eur), čo na akciu predstavuje 24 centov. V rovnakom období minulého roka to bolo 2,2 miliardy USD (28 centov/akcia). Bez započítania mimoriadnych položiek, čo je pre analytikov hlavný ukazovateľ, však zisk na akciu dosiahol 58 centov, pričom analytici počítali s 56 centami/akcia.

Tržby klesli o 7 % na 15,41 miliardy USD, čo je mierne pod odhadmi trhov. Tie predpokladali tržby na úrovni 15,47 miliardy USD. Tržby z predaja lieku Lipitor, určeného pre pacientov s vysokou hladinou cholesterolu, klesli o 42 % na 1,4 miliardy USD.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3214 USD)

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: