Čaj – nápoj života

Čaj – nápoj života
Zdroj: bigstockphoto.com

Podľa legendy čaj objavil čínsky cisár Šen Nung, ktorý sa jedného dňa vybral meditovať do lesa. Nad ohňom si varil vodu, keď zrazu zavial vietor a z neďalekého kríka strhol so sebou niekoľko suchých lístkov, ktoré spadli do kotlíka s vodou. Vzduchom sa zrazu niesla omamná vôňa, ktorá neobišla ani nos pána cisára. Odpil si z liečivého nápoja a veľmi mu zachutil...

Postupom času preniká čaj aj do ostatných ázijských krajín. Šikovnosťou holandských obchodníkov sa dostáva čaj prvýkrát do Európy. Svojou chuťou si získava Anglicko a Južnú Ameriku. Pitie čaju sa stáva módnym hitom. Pijú ho bohatí na spoločenských akciách, no aj chudobní pri práci.

Využíva sa hlavne v oblasti medicíny a trvalo veľmi dlho, kým nadobudol podobu, v akej ho poznáme dnes. Najstaršou charakteristikou čaju je schopnosť liečiť. Jeho účinky na ľudský organizmus sú mnohostranné. Silný čaj je vhodný pri prvej pomoci, ak ide o otravy zasahujúce centrálnu nervovú sústavu, pri oslabenej srdečnej činnosti a sťaženom dýchaní. Čajové obklady miernia bolesti a horúčky. Čaj je známy ako prostriedok vyvolávajúci potenie, a preto sa doporučuje pri chrípke alebo pri teplotách sprevádzajúcich ochorenia dýchacieho ústrojenstva.

Pri pití čaju nasávajú pľúca viacej vzduchu a viacej oxidu uhličitého vydychujú, čiže intenzívnejšie pracujú. Keď pijeme čaj, cítime ako sa náš organizmus najprv silne rozohreje. Z rozpáleného povrchu tela sa odparuje pot a telo produkuje viac tepla. Stáročia sa pokladá za účinný prostriedok pri znižovaní únavy a má významný vplyv na zvyšovanie telesnej a duševnej činnosti.

Zistilo sa, že ľudia, ktorí pijú čaj, sú schopní rýchlejšieho odbúrania stresu ako tí, ktorí pijú iba nápoje chuťou pripomínajúce čaj. Stresu a slabej schopnosti zbaviť sa ho, pripisujeme vznik množstva chronických ochorení srdca, jeho odbúravanie je preto veľmi dôležité. Srdcovú činnosť podporuje aj tým, že rozširuje mozgové cievy a do istej miery znižuje bolesti hlavy a únavu.

Človek sa po vypití čaju cíti sviežejší, lepšie si vybavuje myšlienky a spomína na prežité veci. Pitím čaju pred tučným jedlom a po ňom zabraňujeme zvyšovaniu tukotvorných lipidov. Čaj má priaznivé účinky v boji proti infarktu, mŕtvici a trombóze. Napomáha aj pri dosiahnutí krajšej postavy.

Medzi odborníkmi, ktorí odporúčajú pitie čaju, sú aj zubní lekári. V niekoľkých šálkach silného čaju je obsiahnutá denná dávka troch miligramov fluoridu, ktoré potrebuje ľudský organizmus. Fluorid spevňuje kosti, zabraňuje osteoporóze a chráni zubnú sklovinu, ktorá je tak odolnejšia proti tvoreniu zubného kazu.

Účinky liečby čajom sa zvyšujú správnou prípravou. Šálku dobrého čaju a jeho vychutnanie ovplyvňuje zopár dôležitostí: dobrý čaj, kvalitná voda, dostatok času, pokoj, príjemné prostredie a vhodné čajové „náradie“. V súčasnej dobe, kedy sa do módy dostáva zdravý životný štýl, je čaj populárnejší, ako kedykoľvek predtým. Nájdete ho v každej domácnosti a dobrej kaviarni či reštaurácii. Vychutnať jeho lahodnú chuť si môžete v čajovniach, ktoré ponúkajú rôzne druhy čajov – zelené, biele, žlté, čierne aj tmavé čaje.

Autor článku: Marieta Kolenčíková, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: