Účinnosť novely zákona o zdravotnom poistení sa má posunúť

Účinnosť novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá má zaviesť nový mechanizmus prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami a zvoľniť vykazovanie platobnej schopnosti poisťovní, sa má posunúť. Pôvodne mala byť právna norma účinná od začiatku júna, ako však pre TASR ozrejmil predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši, právna norma bude v júni iba v druhom čítaní v parlamente. Odhaduje, že zákon by mohol začať platiť okolo polovice júla.

Tento posun nebude mať podľa ministerstva zdravotníctva dosah na nové prerozdelenie poistného, ktoré má priniesť viac peňazí do štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Peniaze z nového prerozdelenia prídu do poisťovní tak, ako sa pôvodne plánovalo, teda v októbri. "Zákon začne platiť dňom podpisu prezidenta, čiže hneď ako prejde v júni druhé a tretie čítanie a zákon podpíše prezident, zákon začne platiť," povedala pre TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Prerozdelenie peňazí zo zdravotného poistenia medzi poisťovňami vypočíta na základe platnej legislatívy Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ten má však rovnako ako súkromné zdravotné poisťovne problém s termínom zavádzania nového spôsobu prerozdelenia do praxe. "Úrad upozornil, že pri tomto termíne sú zrejmé riziká z technického a organizačného pohľadu," skonštatovala pre TASR jeho hovorkyňa Radoslava Muchová.

Právna norma má okrem toho opätovne zaviesť možnosť odvolať predsedu ÚDZS aj z iných ako v zákone vymenovaných dôvodov, aj táto možnosť by sa tak o niekoľko týždňov posunula. Úradu v súčasnosti šéfuje nominant bývalej vlády Ján Gajdoš. Toho za využitia rovnakej legislatívnej možnosti odvolala z postu prvá vláda Roberta Fica. Napriek tomu, že ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská odmietla, že by plánovala Gajdošovu výmenu, v zdravotníckych kuloároch sa už hovorí o jeho nástupkyni. Tou by sa podľa informácií TASR mala stať členka dozornej rady ÚDZS Monika Pažinková, podpredsedu by jej mal údajne robiť jeden z bývalých šéfov košickej krajskej pobočky úradu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: