Mykotická infekcia - príčiny a spôsoby prenosu

Ochorenia vyvolané mikroskopickými hubami sa vyskytujú u pätiny obyvateľov sveta. Výskyt infekcie závisí od sociálnych, ekonomických, hygienických a klimatických podmienok. Na mykotickú infekciu vyvolanú antropofilnými druhmi húb, sú náchylnejší ľudia s ortopedickými chybami, mikrotraumami, s vlhkou, macerovanou, spotenou kožou, tí, ktorí nosia bielizeň a oblečenie z nevhodných, hydrofóbnych materiálov a nevzdušnú obuv.

Prenos infekcie môže byť priamy, z človeka na človeka alebo nepriamy. Prostriedkom nákazy môžu byť kontaminované predmety, ako napríklad predmety v spoločných hygienických zariadeniach, lavičky, rohože, či nástroje používané pri manikúre a pedikúre.

Infekcia okrem spomínaných skupín ohrozuje aj pacientov s metabolickými, vegetívno cievnymi a neurologickými poruchami, s oslabenou imunitou, po dlhodobej liečbe antibiotikami, cytostatikami a  s chronickými inými chorobami. Rizikovými skupinami sú i športovci, vojaci, baníci, pracovníci v horúcich prevádzkach, návštevníci sáun, termálnych kúpalísk či kúpeľov.

Huby sú najrozšírenejšie mikroorganizmy rastlinného pôvodu na svete a z nich len jedno percento parazituje na živočíchoch a ľuďoch. V prevencii proti infekcii sa odporúča nosiť na spomínaných miestach ochrannú obuv, osprchovať si nohy pod tečúcou vodou a dobre ich vysušiť. Odporúča tiež zabrániť poteniu nôh vzdušnou obuvou, nepoužívať cudzie uteráky a obuv. Pri prvých príznakoch ochorenia treba navštíviť kožného lekára.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: