Premiér vyzval občanov, aby vyberanie zdravotníckych poplatkov oznámili štátu

Premiér vyzval občanov, aby vyberanie zdravotníckych poplatkov oznámili štátu
Zdroj: bigstockphoto.com

Premiér Robert Fico dnes vyzval slovenských občanov, aby štátnym orgánom oznámili prípady vyberania zdravotníckych poplatkov po 1. septembri 2006. Lekárom, ktorí nebudú rešpektovať vládne nariadenie o zrušení poplatkov, hrozí podľa neho odobratie licencie.

Nariadenie vlády SR o zrušení poplatkov v zdravotníctve vstúpi do platnosti v 1. septembra. Zruší 20 a 50-korunové poplatky za pobyt v nemocnici a ošetrenie u lekára, ktoré zaviedla predchádzajúca vláda v rámci reformy zdravotníctva. Slovenská lekárska únia špecialistov však v nedeľu 27. augusta odporučila svojim členom naďalej vyberať od pacientov poplatky za služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou. Podľa prezidenta únie Andreja Janca je nariadenie vlády v rozpore so zákonom.

Predseda vlády na dnešnej tlačovej besede spolu s ministrom zdravotníctva Ivanom Valentovičom označil výzvu na nerešpektovanie právneho predpisu za vážne porušenie právneho poriadku. "Od zajtra už nebude nikto platiť ani korunu za pobyt v nemocnici, ani u lekára," zdôraznil. "Ľudia, ktorí chcú porušovať právne predpisy, budú za to samozrejme niesť dôsledky," dodal Fico.

V prípade pochybností o súlade nariadenia s právnym poriadkom sa majú lekári podľa Fica obrátiť na súd. "Lekári tu nie sú na to, aby vykladali zákony," dodal. Vláda bude prípadné rozhodnutie ústavného súdu o súlade nariadenia s ústavou rešpektovať, uviedol Fico.

Zo série poplatkov, ktoré zaviedla predchádzajúca vláda, by mal ostať v platnosti len 60-korunový paušál za návštevu pohotovosti. Vláda však podľa Fica zvažuje aj jeho zrušenie. Operačný poplatok za recept vo výške dvadsať korún by mal znížiť na päť korún nový zákon s účinnosťou od 1. októbra.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: