Bojujte s poruchami spánku!

Bojujte s poruchami spánku!
Zdroj: bigstockphoto.com

Spánok je jedna z najdôležitejších činností, ktorá je potrebná pre správne fungovanie ľudského organizmu. Nazýva sa činnosťou, aj napriek tomu, že pri ňom prakticky skoro nič nerobíme. V Maslowovej pyramíde potrieb sa odpočinok nachádza medzi základnými biologickými potrebami, takže si musíme uvedomiť, že by sme k nemu mali začať pristupovať zodpovedne, v čo najväčšej miere, aby sme si udržali zdravie.

Pokiaľ sa u vás neprejavili žiadne závažné a dlhodobé poruchy spánku, môžete sa radovať. Tieto defekty môžu byť často veľmi zákerné, a aj nebezpečné. Medzi chronicky známe poruchy patria aj menej závažné, ako napríklad chrápanie, krátkodobá nespavosť, či časté budenie.

Mnoho podobných chorôb má fyziologický pôvod, takže pravdepodobne niečo nebude v poriadku v tele človeka, ktorý týmito prejavmi trpí. Pokiaľ patríte medzi nich, môžete hľadať informácie na internete, v knihách, alebo u svojho lekára. Existuje mnoho liekov, ktoré sú voľne dostupné aj bez predpisu. Ďalšou cestou môže byť tá prírodná, keď svoju záchranu budete hľadať v bylinkách. Obidve cesty vás môžu, ale nemusia doviesť k želanému výsledku. V tomto prípade je dôležité, aby ste začali skúmať svoje telo trochu lepšie. Nebojte sa nazrieť aj do vášho vnútra, pretože až príliš veľa ochorení skrýva svoj pôvod v psychike.

Dokonca aj taká banalita ako chrápanie sa dnes delí medzi choroby. Naozaj tomu tak je, ak sa tento prejav objavuje spolu s zástavou dýchania, alebo pravidelne opakovanou intenzitou chrápania. Tento jav sa nazýva apnoe, a môže súvisieť s poruchou mozgu, keď k nemu dostávajú chybné signály, alebo s dýchacími cestami. Apnoe sa dá vyliečiť mnohými spôsobmi, ktoré závisia od individuálneho organizmu každého pacienta. Niekedy pomôže zmena životosprávy, plastická chirurgia, kyslíková terapia, a rôzne iné metódy.

Medzi ďalšie poruchy spánku sa začleňuje aj insomnia, čiže nespavosť. Za ochorenie ju považujeme vtedy, keď ňou človek trpí aspoň 3 dni v týždni, na základe čoho je ospalý a podráždený. Je nevyhnutné, aby sa táto choroba liečila čo najskôr, pretože môže viesť k vážnym fyzickým bolestiam, alebo až k depresii. Pomôcť môže zmena denného režimu, relaxačné cvičenia, a v najhorších prípadoch aj lieky.

Medzi psychické poruchy spánku sa zaraďuje aj hypersomnia (nadmerná ospanlivosť), námesačnístvo, pavor nocturnus (nočný des, objavuje sa hlavne u detí), narkolepsia (krátky spánok v častých intervaloch, ktorý je sprevádzaný kataplexiou, čiže stratou svalového tonusu), mikrospánok a mnoho ďalších.

Pokiaľ je človek vystavený dlhodobému stresu, či negatívnym vplyvom, ktoré pôsobia na jeho osobu veľmi silno, jeho psychika aj telo začínajú byť oslabené a človek je náchylný k ochoreniam. Poruchy spánku sú vtedy veľmi časté a dajú sa liečiť intenzívnou a dlhodobou terapiou pod dohľadom odborného lekára.

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: