Vplyv fajčenia na pleť

Vplyv fajčenia na pleť
Zdroj: bigstockphoto.com

Hovorí sa, že obal predáva. A hoci to znie neuveriteľne, naša pokožka je v skutočnosti obalom našej telesnej schránky. Kto z nás netúži aspoň priblížiť sa k dokonalosti, po zdravej a krásnej pleti plnej vitality. Na stránkach časopisov nachádzame dokonalé tváre, dokonalé krivky. Poviete si, že fotograf pridal tomuto dielu pomocnú ruku. Možno áno, ale mnohí z nás dobrovoľne pridávame tomuto obalu malé dielo skazy vo forme nenahraditeľnej spoločníčky – cigarety.

Spravodlivosťou tohto sveta je, že starneme všetci. Avšak nie rovnako rýchlo. Proces starnutia našej pleti je podmienený vnútornými a vonkajšími faktormi. Génové inžinierstvo je zatiaľ len hudbou budúcnosti, ale vonkajšie faktory ovplyvniť môžeme. Z exogénnych faktorov na prvom mieste stojí nadmerná expozícia slnečnému žiareniu, na druhej priečke sa nachádza práve cigareta – fajčenie. Ďalšími faktormi sú stravovacie návyky, fyzická aktivita, stres, biorytmus života. Vedci tvrdia, naše telo je schopné dožiť sa ďaleko vyššieho veku, ako je súčasná dĺžka života. Závisí najmä na nás.

Závislosť

Fajčenie, to je závislosť na nikotíne, ktorý sa dostáva do centrálneho nervového systému prostredníctvom cievneho riečiska z pľúc. V súčasnosti sa udáva, že závislosť je rovnako silná ako závislosť na heroíne či kokaíne. Hoci s týmto zlozvykom by chceli prestať štyria z piatich fajčiarov, podarí sa to ani nie štyrom percentám. Fajčenie, to nie je iba nikotín, je to približne 4 000 škodlivých látok, ktoré sa dostávajú do nášho organizmu ako súčasť inhalovaného dymu. Fajčenie vyvoláva desiatky ochorení, predovšetkým v oblasti dýchacieho a srdcovocievneho systému. Pre nás, korektívnych dermatológov, sú zrejmé jeho nežiaduce účinky na pleť.

Pleť trpí

Charakteristiky ako „fajčiarska pleť“, „cigaretová koža“ odrážajú stav pleti prejavujúci sa zvýšenou tvorbou vrások, mierne oranžovým koloritom pleti, popolavo až bledosivým nádychom a celkovo prepadnutým výzorom tváre. Známky predčasného starnutia kože sú pre fajčiarov typické. Periorálne vrásky, prstenec kolmo prebiehajúcich vrások ku kontúram pier, sa stáva nepríjemným spoločníkom mnohých fajčiarok. Žltá nepravidelne zhrubnutá pokožka je výsledkom poškodenia elastických vlákien. Strata pevnosti a pružnosti kože je podmienená i poškodením kolagénnych vlákien.

Zvyšuje sa aktivita voľných radikálov, tkanivá sú ochudobnené o vitamín C, ktorý spolu zodpovedá za kvalitu a vzhľad kože. Taktiež sú prítomné štúdie, ktoré pozorovali predčasné šedivenie vlasov v súvislosti s abúzom nikotínu. Pravidelného fajčiara prezrádzajú, už pri podávaní ruky, do žlta sfarbené končeky prstov. S fajčením stúpa riziko vzniku prekanceróznych lézií, vzniku rakoviny pery, či ústnej dutiny.

Fajčenie sa podpisuje pod zmeny cievnej cirkulácie, čo vedie k nedostatočnému prívodu kyslíku bunkám. Málokomu je známe, že už mesiac pred plánovaným korektívno- chirugickým zákrokom a následne po ňom je vhodné vynechať fajčenie, nakoľko tento zlozvyk spomaľuje hojenie rán.

Najlepšie je nefajčiť

Je pravdou, že v súčasnosti existuje veľa možností ako riešiť predčasné známky starnutia pleti. Korektívno-dermatologické zákroky ponúkajú možnosť ako proces starnutia spomaliť, dopriať jej mladistvý vzhľad. Omladzovacie metódy však u fajčiarov účinkujú menej intenzívne, pri niektorých zákrokoch radíme fajčenie k relatívnym kontraidikáciám. „Fajčiarske vrásky“ okolo úst vyrieši botulotoxínová injekcia, či výplňový implantát, farbu pleti peeling či fotorejuvenizácia, ale ani jeden výkon nie je taký úspešný ako prevencia.

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: