Každého desiateho pacienta privedie do nemocnice srdcová nedostatočnosť

Chronické srdcové zlyhávanie (ChSZ) je zložitý syndróm, ktorý môže mať rôznu príčinu, prejavy a rozdielnu prognózu. Ide o dlhodobé ochorenie, pri ktorom sa srdce postupne vyčerpáva a slabne, až napokon nie je schopné vykonávať svoju základnú funkciu, teda čerpať krv a zásobovať tkanivá a orgány kyslíkom. Túto svoju slabosť sa snaží kompenzovať rýchlejšou frekvenciou úderov, no tým sa ešte viac oslabuje.

Na Slovensku postihuje ChSZ asi 100.000 pacientov a ročne spôsobuje takmer 1900 úmrtí. Každoročne je tiež zodpovedné asi za 14.000 hospitalizácií. Každý desiaty človek, ktorý príde na Slovensku do nemocnice, tam príde z dôvodu náhleho zhoršenia srdcovej nedostatočnosti, poukázala primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH Eva Goncalvesová. Upozornila, že jeden z desiatich takýchto pacientov v priebehu štyroch rokoch zomrie. Odhaduje sa, že na diagnostiku a liečbu ChSZ idú ročne dve percentná z celkových výdavkov na zdravotníctvo.

Významným faktorom, ktorý ovplyvňuje chorobnosť a úmrtnosť na ChSZ, je srdcová frekvencia. U zdravého človeka je zvýšená frekvencia srdca pozitívna – je prítomná vtedy, keď má organizmus vyššie nároky na spotrebu kyslíka, napríklad pri športe a zrýchlením tepu pomáha srdcu naplniť ich. No u pacienta s ochorením srdca zvýšená frekvencia srdca škodí, pretože vyčerpáva samotné srdce - čím viac ho núti k vyššiemu výkonu, tým viac ho oslabuje a jeho stav sa ešte viac zhoršuje.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: