Počasie spôsobilo pokles alergénov v ovzduší

Uplynulý týždeň s ochladením, lokálnymi zrážkami a silným vetrom síce priniesol ďalšie rozšírenie druhového spektra kvitnúcich drevín a bylín, ale zároveň aj pokles silných alergénov v ovzduší. Pre alergikov je podľa hovorkyne banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Márie Tolnayovej potešiteľné, že peľová sezóna brezy sa skončila už aj v chladnejších oblastiach Slovenska a peľ brezy sa v ovzduší vyskytuje len v nízkych koncentráciách. Postupne dokvitá aj hrab, jaseň, dub, buk i dreviny z čeľadí cyprusovité a tisovité.

Uplynulý týždeň sa niesol v znamení peľu ihličnanov najmä na strednom a severnom Slovensku. Koncentrácie peľu borovicovitých v Banskej Bystrici dosahovali väčšinu týždňa hladiny okolo 2000 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Druhové spektrum peľu na území SR dopĺňal okrem už uvedených druhov drevín ešte peľ orecha, platanu, pagaštana, ružovitých, pajaseňa, agátu, bazy a lipy. Z bylín to bol peľ mrkvovitých, astrovitých, repky, skorocelu a štiavu. Medzi spórami húb – plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu  Cladosporium.

Polinotikov však podľa Tolnayovej neteší správa, že koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých v ovzduší narastajú na celom území Slovenska a trávy sa stávajú najvýznamnejším peľovým alergénom najbližších mesiacov nevynímajúc už tieto dni. Podľa Janky Lafférsovej, vedúcej oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku, budú koncentrácie peľu tráv v ovzduší na celom Slovensku alergologicky významné už aj tento týždeň.

Lafférsová priblížila, že kvitnú tiež ovocné stromy a okrasné kry, množstvo lúčnych kvetov, repka, skorocel i štiav. Naplno kvitnú aj ihličnany z čeľade borovicovitých, ktorých peľ ešte aj tento týždeň výrazne ovplyvní denné koncentrácie peľu v ovzduší na celom území Slovenska. K poklesu denných hladín peľu bude dochádzať v súvislosti s nočnými poklesmi teplôt a zrážkovou činnosťou. Kvitne navyše aj väčšie množstvo hmyzom opelivých druhov rastlín, ktoré majú ťažšie peľové zrná, tieto sa horšie šíria v ovzduší. V dôsledku toho sa vyššie koncentrácie ich peľu vyskytujú najmä v blízkosti kvitnúcich porastov, pričom monitorovacie stanice ich nemusia zachytiť alebo ich zachytia len v stopových množstvách. Lafférsová dodala, že narastať budú aj denné koncentrácie spór húb – plesní.

Tieto informácie boli spracované na základe výsledkov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby RÚVZ v Banskej Bystrici, Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v Bratislave a RÚVZ v Košiciach, Trnave, Nitre a Žiline.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: