Syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh
Zdroj: bigstockphoto.com

Syndróm nepokojných nôh je pomerne častým, ale zriedkavo diagnostikovaným ochorením nervového systému. Charakteristickým prejavom syndrómu sú nepríjemné a ťažko opísateľné pocity v končatinách. Objavujú sa večer, v noci alebo v období telesného kľudu. Nepríjemné vnemy sa zmierňujú alebo miznú iba počas vôľových pohybov končatinami.

Napriek tomu, že ochorenie nie je zriedkavé (predpokladaný výskyt u 13 percent žien a 8 percent mužov), ostáva často neodhalené alebo nesprávne liečené. Potreba neustáleho pohybu narušuje normálny rytmus dňa (bdelosť–spánok), často znemožňuje vykonávanie sedavého zamestnania.

V konečnom dôsledku znižuje kvalitu života v sfére pracovnej, oddychovej a podieľa sa v neposlednej miere i na narušení partnerských vzťahov. Podľa výsledkov epidemiologických štúdií uskutočnených v európskych krajinách je možné predpokladať, že na Slovensku trpí týmto ochorením cca 143 tisíc ľudí.

Ochorenie sa často skrýva pod obrazom chronickej nespavosti, ktorá prinúti pacienta vyhľadať lekársku pomoc. Ide však o ochorenie, ktoré vyžaduje špecifickú liečbu ovplyvňujúcu funkciu centrálneho nervového systému, ktorá patrí do rúk odborných lekárov. Diagnostika syndrómu je klinická na základe splnenia tzv. minimálnych kritérií.

Najčastejšie kladené otázky

Je možné pociťovať príznaky typické pre syndróm RLS aj v iných častiach tela ako v nohách?

Áno. Tento syndróm môže postihnúť aj ramená alebo dokonca trup. Odborná literatúra dokonca spomína výskyt spomenutých príznakov aj v tvári. V porovnaní s postihnutím nôh ide však o veľmi zriedkavú lokalizáciu.

Sú známe príčiny vzniku syndrómu RLS?

Výskum RLS stále pokračuje, a tak nemáme odpovede na všetky otázky týkajúce sa tohto ochorenia. Sú však známe ochorenia, ktoré sú sprevádzané RLS, napr. nedostatok železa v organizme, zlyhávanie obličiek, niektoré neurologické ochorenia, postihnutie periférnych nervov (tzv. neuropatie) z rôznych príčin, dlhodobé užívanie niektorých liekov. RLS sa môže objaviť aj počas tehotenstva, avšak po pôrode sa stráca. Ak sa neodhalí žiadna z uvedených známych príčin, hovoríme o idiopatickom RLS. Jednoznačne možno konštatovať, že u idiopatického RLS ide o poruchu nervového systému. Kde, na akej úrovni a akého charakteru je táto porucha, je predmetom výskumu.

Ako môžem zmierniť príznaky syndrómu RLS bez užívania liekov?

Niektorými metódami môžete efektívne potlačiť príznaky RLS, no nie dlhodobo. Dočasne ich môžete zmierniť chodením, naťahovaním končatín, studenou alebo horúcou sprchou či obkladmi, akupresúrou alebo niektorými relaxačnými technikami (meditácia, joga). Situácie, keď musíte sedieť, napr. pri cestovaní, môžete zvládnuť tak, že budete udržiavať svoju myseľ aktívnu.

Môžem zmierniť príznaky užívaním vitamínov alebo minerálov?

Ak je príčinou RLS nedostatok železa alebo vitamínov (vitamín B, kyselina listová), ich dopĺňaním môžete príznaky RLS zmierniť. Užívanie dodatočného množstva minerálov však musíte prediskutovať so svojím lekárom, pretože aj ich malé nadmerné množstvo (železo, magnézium, vápnik) môže zhoršiť schopnosť ľudského tela prijímať iné minerály alebo spôsobiť toxicitu.

Ktorým látkam by som sa mal pri syndróme RLS vyhnúť?

Príznaky RLS často zhoršuje kofeín. Mali by ste sa tak vyhnúť výrobkom, ktoré obsahujú kofeín, vrátane čokolády a kofeínových nápojov ako káva, čaj alebo niektoré nealkoholické nápoje. Intenzita príznakov RLS sa u väčšiny pacientov zvyšuje požívaním alkoholu.

Myslím si, že moje dieťa trpí syndrómom RLS. Je to možné?

RLS môže postihnúť všetky vekové kategórie. Donedávna sa verilo, že RLS sa môže vyskytnúť len u dospelých. Mnoho z nich si však spomína, že prvé príznaky RLS pocítili už v detstve.

Je syndróm RLS dedičný?

Hoci stále nie je úplne dokázané, že RLS je genetickým ochorením, u príbuzných s RLS sa toto ochorenie vyskytuje vo vyššej miere ako je priemerný výskyt.

Existujú nejaké testy, ktorými by bolo možné potvrdiť diagnózu RLS?

Lekár môže stanoviť diagnózu RLS len na základe Vášho opisu príznakov a tým, že vylúči iné známe príčiny vášho stavu.  Diagnóza RLS sa stanovuje na základe anamnézy, ktorá kladne zodpovie aspoň na štyri otázky z minimálnych kritérií.

Minimálne kritériá syndrómu nepokojných nôh

  1. Subjektívne príznaky Máte v dolných alebo v horných končatinách nepríjemné vnemy (svrbenie, pálenie, mravčenie)? Máte kŕče a bolesti v končatinách? Máte zvláštny pocit pohybu pod kožou alebo pocit husacej kože? Sú tieto vaše vnemy a pocity ťažko slovne opísateľné?
  2. Nutkavosť až túžba po pohybe Máte pocit nepokoja prevažne v nohách, ktorý vás núti k chôdzi? Máte v posteli nutkanie neustále meniť polohu, pohybovať končatinami alebo si ich masírovať?
  3. Zvýraznenie príznakov v pokoji Zhoršujú sa vaše ťažkosti keď dlhšie ležíte alebo sedíte?
  4. Zvýraznenie príznakov vo večerných hodinách Zhoršujú sa vaše ťažkosti vždy večer?

Doplňujúce kritériá

  1. Poruchy spánku Máte problém zaspať, budíte sa často počas spánku, bývate počas dňa unavený alebo mávate pocit vyčerpanosti?
  2. Mimovoľné pohyby Hýbete opakovane končatinami počas spánku? Vykonávate tieto pohyby aj keď nespíte a nepohybujete sa?
  3. Klinický priebeh Máte dojem, že vaše príznaky sa postupom času zhoršujú?
  4. Výskyt v rodine Majú minimálna dvaja vaši priami príbuzní podobné ťažkosti?

Ak ste kladne odpovedali na prvé štyri otázky, navštívte vášho neurológa. Je pravdepodobné, že trpíte na ochorenie označované ako syndróm nepokojných nôh. Diagnóza RLS sa stanovuje na základe anamnézy, ktorá kladne zodpovie aspoň na štyri otázky z minimálnych kritérií.

Autor článku: MUDr. Pavol Kučera PhD., časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: