Kvôli nadmernému výskytu olova museli v ČR stiahnuť z trhu poľskú dlhozrnnú ryžu

Dlhozrnnú ryžu z Poľska musela v Českej republike stiahnuť z predaja obchodná sieť Lidl. Príčinou bol viac ako dvojnásobne prekročený maximálne povolený obsah olova. Informáciu priniesol spravodajský server iDNES.cz s odvolaním sa na českú Štátnu poľnohospodársku a potravinársku inšpekciu (SZPI).

Ako vyplýva zo slov hovorcu SZPI Pavla Kopřivu, odobratá vzorka 400-gramového balenia šarže Tiradell Rice Parboiled vo varných vrecúškach (4x100 g) s minimálnou trvanlivosťou do augusta 2013 obsahovala 0,51 miligramu olova na kilogram.

Potravinu preto vyhodnotili ako nevhodnú na konzumáciu. Povolené maximum obsahu olova je 0,2 mg/kg. Dodávateľom produktu je spoločnosť ROL-RYZ sp.z.o.o zo severopoľskej Gdyne.

Obchodná sieť Lidl už tento výrobok v ČR stiahla z predaja. Každý, kto by ho mal ešte doma, ho môže vrátiť v ktorejkoľvek prevádzke siete, pričom mu vrátia peniaze, uviedlo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Podľa slov hovorkyne Lidlu Lucie Borovičkovej išlo zrejme o náhodný nález, pretože analýzy ďalších vzoriek rovnakého výrobku z tejto i ďalších šarží už nepriniesli podobné poznatky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: