korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Liečivé účinky čajov

Liečivé účinky čajov
Zdroj: bigstockphoto.com

Ovocné a bylinkové čaje – tak sa volá užitočná príručka o tom, ako zbierať bylinky, pripravovať z nich čaje a ako blahodarne pôsobia na náš organizmus. Vlastnoručná príprava čajových zmesí je to najlepšie, čo pre seba môžete urobiť. Nazbierané v optimálnom čase a správne usušené poskytnú jedinečný pôžitok a liečivé účinky.
V knihe sa naučíte, kde nájsť vhodné rastliny a správne ich určiť; tiež základy zberu, sušenie a kombináciu byliniek, ako aj podrobnosti pri príprave, chuti a účinkoch 68 byliniek. V príručke nájdete veľa tipov na bylinky do kuchyne a do záhrady

Exkluzívne iba na Zzz.sk  úryvok z knihy Ovocné a bylinkové čaje.

Naši pradávni predkovia sa živili temer výlučne divo rastúcimi bylinami, plodmi, koreňmi, orieškami a hubami. Zberom bylín a plodov sa zaoberali ženy – zabezpečovali tak až 80 percent potravy. Príspevok lovcov mal iba podradný význam. Výživa na báze zberu je teda základom takmer celej histórie ľudstva.

Mnohé „spomienky“ človeka kamennej doby sa preniesli do našich génov a mozgov. Patrí k nim aj zber bylín, ktorý nás spája s prírodou a s rastlinnou ríšou. Možno práve preto pobyt v prírode vie človeka povzniesť, uvoľniť a nabíja ho energiou.

Zbieranie byliniek v prírode je nádherná činnosť. Nachádzame sa na čerstvom vzduchu a na slniečku. Hýbeme sa a myseľ sa odpútava od každodenného stresu. Do zberu zapájame všetky zmysly: zrak, hmat, čuch aj chuť. To všetko prispieva k vnútornej rovnováhe. Má to však aj ďalší priaznivý účinok: Učíme sa poznávať rastliny, ktoré rastú okolo nás, a poznatky o ich využívaní. Nezabúdajme však ani na to, že zber byliniek prospieva našej duši úplne zadarmo.

Vyhýbame sa škodlivinám

Nevýhodou zberu v prírode je skutočnosť, že väčšinou nepoznáme znečistenie danej lokality jedovatými látkami zo životného prostredia. Preto si musíme dávať pozor a zber radšej nevykonávať v priemyselných oblastiach, v mestách a tam, kde je veľká premávka. Pri frekventovaných cestách sa škodlivé látky zo splodín ukladajú v rastlinách. Pre istotu sa zber odporúča vo vzdialenosti najmenej 50 m od diaľnic a hlavných dopravných tepien. Neškodné nie sú ani železničné trate, pretože koľajnice treba udržiavať bez rastlín a postrekujú sa herbicídmi na ničenie burín. V podvaloch je tiež veľké množstvo chemikálií na ochranu dreva. To všetko ohrozuje bezproblémový pôžitok z byliniek.

Dostatočný odstup musíme zachovávať aj od obrábaných polí, pretože používanie herbicídov a umelých hnojív v blízkosti liečivých rastlín ovplyvňuje ich kvalitu. Treba sa vyhýbať klasickým prechádzkovým trasám, po ktorých chodievajú ľudia na prechádzky so psom.

Vo vlastnej záhradke je problém so škodlivinami menší. Môžeme vysádzať také rastliny, z ktorých chceme pripravovať čajové zmesi. Výhodou je aj to, že ich budeme mať poruke vždy čerstvé.

Pôžitok či želané liečivé účinky nám zabezpečia čajové zmesi. Tajomstvo ich prípravy spočíva vo vhodnej zostave rastlín. Najprv treba určiť, akú chuť alebo liečivý účinok chceme dosiahnuť. Chuť môže byť napríklad „citrónová“, „bylinková“ alebo „korenistá“. Čajové zmesi môžeme pripravovať aj podľa iných kritérií. Môže to byť napríklad čaj na lásku, na uvoľnenie, na lepšie sústredenie alebo zimný či osviežujúci čaj.

Čajové zmesi

Ak má mať čajová zmes zdravotné účinky, musíme ich vopred definovať. Môžeme pripraviť napríklad čaj upokojujúci, podporujúci vykašliavanie, na potenie, pri menštruácii, na posilnenie nervov alebo močopudný. V tabuľke na s. 24 a 25 je prehľad liečivých účinkov rastlín uvedených v knihe. Napríklad z rastlín uvedených v skupine „dýchacie cesty“ si môžeme sami pripraviť čajovú zmes proti kašľu. Dobrý čaj na uvoľnenie alebo na spanie namiešame z byliniek zaradených do skupiny „nervy“, teda napríklad z valeriány, medovky a levandule.

Kto teda hľadá inšpiráciu, nájde tu zopár receptov, ktoré si môže vyskúšať. Ďalšie tipy sú v rámčekoch pri jednotlivých rastlinách.

Čaj na sústredenie

Základné rastliny: bazalka, rozmarín
Doplňujúca a zároveň aromatická rastlina: medovka
Ozdobná rastlina: slez

Čaj na posilnenie

Základná a zároveň doplňujúca a aromatická rastlina: lipový kvet
Doplňujúca rastlina: listy z lieskových kríkov
Ozdobné rastliny: šípky, ružové kvety
Aromatická rastlina: bazové kvety

Detský čaj

Základné a zároveň doplňujúce a aromatické rastliny: medovka, alojzia
Ozdobné rastliny: nechtík, slnečnica, rumanček
Aromatické rastliny: mäta dlholistá, fenikel

Ďalšie informácie o knihe Ovocné a bylinkové čaje nájdete na BUX.sk.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: