Zomrel Zdeněk Dienstbier - zakladateľ Ligy proti rakovine

Profesor nukleárnej medicíny Zdeněk Dienstbier, ktorý bol významnou osobnosťou českej onkológie, už nie je medzi živými. Muž, ktorý stál v roku 1990 pri zrode Ligy proti rakovine, zomrel ešte v utorok po dlhšej chorobe vo veku nedožitých 86 rokov, informovali v piatok večer české elektronické médiá s odvolaním sa na súčasnú šéfku Ligy proti rakovine Michaelu Fridrichovú.

Rodák z Chrudimi patril od polovice 60. rokov minulého storočia k priekopníkom boja s onkologickými ochoreniami a získal si medzinárodný kredit. Pôsobil i vo funkcii prezidenta Európskej spoločnosti radiačnej biológie a viceprezidenta Európskej spoločnosti nukleárnej medicíny. Špecializoval sa na Hodkinovu chorobu, čo je nádorové ochorenie lymfatického tkaniva.

Bývalý prorektor Karlovej univerzity v Prahe sa spolupodieľal na organizácii pohrebu Jana Palacha 25. januára 1969, za čo musel v roku 1970 po previerkach opustiť rady štátostrany. V decembri 1988 sa stal predsedom Výboru československej verejnosti pre ľudské práva a humanitárnu spoluprácu, grémia vytvoreného vládnou KSČ. V jeho zastúpení nechýbal ani pri prvých rokovaniach medzi predstaviteľmi niekdajšej Adamcovej vlády a zástupcami Občianskeho fóra v revolučných dňoch roku 1989. V roku 2002 sa jeho meno objavilo aj medzi možnými adeptmi na post prezidenta ČR, on však kandidatúru jednoznačne odmietol.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: