Poisťovne v roku 2011 hradili liečbu v kúpeľoch asi 60.000 pacientom

Zdravotné poisťovne vlani hradili časť alebo väčšinu nákladov spojených s kúpeľnou liečbou asi 60.000 pacientom. Súkromné poisťovne Dôvera a Union hovoria, že počet ich poistencov liečených v kúpeľoch stúpa. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) naopak za minulý rok eviduje o niečo menej takýchto poistencov, než v roku 2010, zvýšil sa len počet liečených detí.

„V roku 2011 bolo v kúpeľoch liečených 42.926 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP),“ uviedla hovorkyňa poisťovne Dana Gašparíková s tým, že VšZP čiastočne hradila aj pobyt 833 sprievodcov. Rok predtým kúpeľnú liečbu využilo 43.437 poistencov VšZP. Hovorkyňa poisťovne Dôvera Monika Šimunová informovala, že vlani liečbu v kúpeľoch absolvovalo vyše 14.000 jej poistencov. V kúpeľných zariadeniach sa liečilo aj takmer 2300 poistencov Unionu.

Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti rozdeľuje diagnózy podľa závažnosti do dvoch kategórií. Do kategórie A patria najmä detskí pacienti a napríklad onkologické ochorenia do 24 mesiacov od ukončenia komplexnej liečby, vybrané pooperačné stavy, psoriáza, bronchiálna astma či nervovosvalové degeneratívne ochorenia. Takýmto pacientom poisťovňa hradí zdravotnú starostlivosť v kúpeľoch, a tiež ubytovanie a stravu, platia si len zákonom stanovený poplatok 1,66 eura na deň.

Pod kategóriu B spadajú najmä chronické ochorenia, choroby súvisiace s vysokým krvným tlakom alebo aj cukrovka. Pacienti trpiaci týmito diagnózami si však musia sami uhradiť ubytovanie a stravu, z poistenia majú zaplatené kúpeľné procedúry. Ak sa v kúpeľoch lieči dieťa do troch rokov, rodič ako sprievodca môže požiadať o čiastočnú úhradu, ktorá predstavuje 4,98 eura na deň.

Poistenci Dôvery chodia do kúpeľov podľa Šimunovej najčastejšie kvôli astme, psoriáze, vysokému krvnému tlaku, koxartróze, ale aj ochoreniam chrbtice a platničiek. „Najväčší záujem majú poistenci o Kúpele Dudince, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Kúpele Trenčianske Teplice, Kúpele Bojnice, Bardejovské kúpele, Kúpele Brusno,“ doplnila. Hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová uviedla, že v kúpeľoch si veľa pacientov lieči tiež skoliózu, alergickú nádchu, detské mozgové ochrnutie, choroby horných dýchacích ciest, obezitu, gastritídu, ale aj atopickú dermatitídu. „Poistenci VšZP sa v kúpeľoch najčastejšie liečia na choroby pohybového ústrojenstva a choroby obehového ústrojenstva,“ zhrnula Gašparíková.

V roku 2011 sa poistenci VšZP liečili v 27 prírodných liečebných kúpeľoch a dvoch sanatóriách. Union má uzavreté zmluvy s 26 kúpeľnými zariadeniami, Dôvera so všetkými fungujúcimi kúpeľnými zariadeniami na Slovensku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: