Kúpele na Slovensku

Kúpele na Slovensku
Zdroj: bigstockphoto.com

Kúpele na Slovensku patria podľa Asociácie slovenských kúpeľov (ASK) v európskom kontexte medzi tie najlepšie. Za posledné roky sa v nich zlepšili ubytovacie či stravovacie služby. "Stále sa udržujú kvalitné zdravotnícke služby, ktoré sú úplne porovnateľné s podobnými kúpeľnými podnikmi v Nemecku či Rakúsku alebo Českej republike," zhodnotila pre TASR predsedníčka ASK Janka Zálešáková.

V kúpeľoch ale podľa jej slov pretrváva pokles klientov zo slovenských zdravotných poisťovní. "To však neznamená lepší zdravotný stav obyvateľov Slovenska, ale nemožnosť poistencov, najmä dôchodcov a mladých ľudí, finančne sa podieľať na platbe za kúpeľnú starostlivosť," opísala Zálešáková.

Slovenským kúpeľom by podľa ASK pomohla intenzívnejšia štátna propagácia Slovenska ako atraktívnej a bezpečnej krajiny a zaujímavej turistickej destinácie. "Samozrejme, bolo by efektívne aj spolupodieľať sa na vlastnej propagácii kúpeľníctva ako segmentu zdravotného turizmu," dodala Zálešáková. Kúpeľné podniky by tiež ocenili zlepšenie spolupráce s kúpeľnými obcami a mestami, ktorá väčšinou nie je dostatočná. "Dokonca v niektorých prípadoch neexistuje vôbec," podotkla predsedníčka ASK.

Vo väčšine európskych krajín je podľa jej slov kúpeľná starostlivosť súčasťou zdravotnej starostlivosti, preto ľudia z európskych krajín vnímajú kúpele podobne ako Slováci. "Očakávajú predovšetkým zlepšenie zdravotného stavu, udržanie práceschopnosti a tí starší udržanie akceptovateľnej kvality života," priblížila Zálešáková.

Kúpeľníctvo je spolu s akvaparkmi kľúčovou témou pri propagácii Slovenska

Kúpeľníctvo patrí podľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) spolu s wellness a akvaparkmi medzi kľúčové témy pri propagácii Slovenska. "V marketingovej komunikácii smerom do zahraničia budeme aj naďalej komunikovať svetovú unikátnosť v množstve a kvalite liečivých prameňov na Slovensku," podotkol pre TASR generálny riaditeľ SACR František Stano.

Kúpele sa podľa jeho slov objavia aj v kampani a prezentáciách počas letných olympijských hier 2012 v Londýne. Za kľúčový pre prosperitu slovenského kúpeľníctva považuje SACR nemecký trh. "Záujem o kúpele však rastie aj na ruskom trhu," dodal Stano.

Ako poznamenal, kúpele pravidelne využívajú možnosť prezentovať sa na medzinárodných veľtrhoch cestovného ruchu, či už na vlastnej ploche alebo spolu so SACR. "Treba však povedať, že situácia v marketingu kúpeľov je od lokality k lokalite rôzna, čo platí aj o kvalite služieb." Dobré skúsenosti sú tak podľa Stana napríklad s Dudincami, Turčianskymi i Trenčianskymi kúpeľmi, Bojnicami či Rajeckými Teplicami.


Liečebný ústav v Trávnici zostáva zatvorený

Liečebný ústav v Trávnici v okrese Nové Zámky, ktorý ako jediný na Slovensku poskytoval liečbu deťom do troch rokoch s atopickým ekzémom, zostáva zatvorený. Liečebňu prevádzkovala mestská poliklinika v Šuranoch. Ústav fungoval do začiatku mája. Mestskí poslanci odsúhlasili zatvorenie ústavu pre nedostatok finančných prostriedkov na zvýšené platy sestier. Vedenie polikliniky už v minulosti priznalo, že poliklinika musí dlhodobo ústav dotovať. Podľa primátora Šurian Imricha Váradyho predstavovala strata liečebne ročne zhruba 33.000 eur.

Ročne sa v Trávnici liečilo približne 500 detí, kapacita však bola o 200 detí vyššia. Príčinou nižšieho záujmu o kúpeľnú liečbu bola údajne slabá propagácia, keď rodičia detí a často ani kožní lekári o tejto možnosti nevedeli. Jednou z hlavných liečebných procedúr v Trávnici bol kúpeľ detí v minerálnej vode pochádzajúcej z geotermálneho prameňa v Podhájskej. Svojím chemickým zložením je voda z Podhájskej porovnateľná s vodou Mŕtveho mora. Jej liečivé účinky sa prejavujú predovšetkým u pacientov s ochorením dýchacích ciest, pohybového ústrojenstva a pri liečení kožných exémov. Do Trávnice ju vozili každý deň v cisterne.

Odborný liečebný ústav v Trávnici bol založený v roku 1994. Liečba bola určená pre deti do 18 rokov, dĺžka liečebného pobytu bola 21 dní. Ako jediný na Slovensku poskytoval ústav komplexnú liečebnú starostlivosť pre deti do troch rokov, ktoré trpia atopickým ekzémom a dermorespiračným syndrómom. Úspešnosť liečby dosahovala 97 percent. Podobnú liečbu poskytujú kúpele v Smrdákoch pri Senici, avšak až deťom od troch rokov. Vedenie kúpeľov avizovalo, že Smrdáky nedokážu zabezpečiť adekvátnu liečbu aj mladším deťom. Dôvodom je zloženie minerálnej vody využívanej na liečbu, ktorá nie je vzhľadom na vysoký obsah sírovodíka a minerálov vhodná pre mladšie deti.


Účinky trenčianskoteplickej liečivej vody poznali už vojaci Marca Aurélia

Blahodarné účinky trenčianskoteplických liečivých prameňov poznali zrejme už vojaci druhej Rímskej légie Marca Aurélia. Kúpele už stáročia slúžia na liečbu reumatických ochorení a ich hojivé účinky spoznali tisícky chorých z celého sveta.

Ako informovala generálna riaditeľka kúpeľov Andrea Puskailer, prvé písomné zmienky o existencii teplých prameňov však pochádzajú až z rokov 1247 a 1431. Najdôležitejší dokument o prameňoch pochádza z roku 1580, kedy ich opísal vrchný lekár moravského grófstva Thomas Jordanus z Klausenburgu. Odvtedy liečivú silu termálnych prameňov opísalo mnoho autorov v balneologickej literatúre. „Prvý väčší rozmach kúpeľov nastal od roku 1594, keď ich kúpil maďarský gróf Štefan Illésházy. V majetku jeho rodiny zostali vyše 240 rokov. V roku 1835 odkúpil kúpele barón Juraj Sina. V roku 1876 sa stala vlastníčkou kúpeľov najmladšia dcéra Šimona Sinu, Ifigénia, ktorá sa pričinila o postavenie tureckých kúpeľov – Hammamu,“ uviedla Puskailer.

Jedinečnosť termálnej vody v Trenčianskych Tepliciach spočíva podľa riaditeľky v optimálnej balneologickej teplote jednotlivých prameňov od 37,7 do 40 stupňov Celzia, ktorá umožňuje ich priame použitie na vonkajšiu balneoterapiu bez potreby ohrievania alebo ochladzovania. „Miesta aplikácie tohto vzácneho liečebného prvku sú u nás umiestnené nad prameňmi, alebo v ich bezprostrednej blízkosti. Reflexné zmeny, ktoré sú objektívnym prejavom bolesti pri chorobách pohybového ústrojenstva, sú charakteristické horším zásobovaním krvou zúženými kapilárami. Sírovodík prechádza cez pokožku do organizmu, kde tieto kapiláry rozširuje. Výskumné práce jednoznačne dokázali celkové zmiernenie bolesti nielen počas kúpeľa, ale aj po jeho skončení,“ priblížila Puskailer s tým, že v kúpeľoch okrem toho ponúkajú jednu z najširších paliet liečebných procedúr v Slovenskej republike.

Účinky termálnych prameňov v Trenčianskych Tepliciach si v minulosti vyskúšali mnohé svetovo známe osobnosti. Medzi nimi boli habsburský cisár Leopold I., kňažná Paulína Metternichová, vnučka rakúskeho kancelára, následník trónu Rudolf Habsburský, bulharský cár Ferdinand Coburg či bratia Čapkovci. „V posledných rokoch sa tu koná medzinárodný filmový festival Art Film Fest. Jeho ozdobou boli významné osobnosti strieborného plátna ako Franco Nero, Alberto Sordi, Jozef Kroner, Gina Lollobrigida, Geraldine Chaplinová, Annie Girardotová, Michele Placido, Sophia Lorenová, Nastasia Kinski, Jean-Paul Belmondo a ďalší,“ uzavrela Puskailer.


Termálny prameň na prenájom

Len pár minút jazdy zo známeho kúpeľného mesta Piešťany sú Koplotovce a v nich termálny prameň s teplotou 25 stupňov C a výdatnosťou 10 litrov za sekundu. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o príbuzného piešťanských liečivých vôd, nie je tomu tak. Kým v Piešťanoch liečia predovšetkým pohybové ochorenia, koplotovská siričitá liečivá voda má iné zloženie a blahodarné účinky hlavne na kožné choroby. Málokto však doteraz o tom vie.

Obec sa snaží, ako uviedol starosta Rudolf Štefanovič, z tohto daru urobiť turistický či pacientsky cieľ, no zdá sa, že z Koplotoviec kúpele v klasickom ponímaní asi nebudú. Krokom k tomu, aby obec teplý prameň zatraktívnila, bolo vybudovanie verejného sedacieho kúpeľa pre niekoľkými rokmi. Ďalej sa však pre nedostatok finančných prostriedkov nedostali, na ubytovacie kapacity nedošlo vôbec. Koplotovskí sa snažili hľadať záujemcov aj o spoluvlastníctvo, no neboli úspešní. Podľa starostu majitelia iných kúpeľov záujem neprejavili. "Teraz má každý starosti sám so sebou, nikde to nie je s kúpeľmi ružové," povedal pre TASR. Nepochodili ani v ponuke dodávať svoju vodu do jedného rehabilitačného zariadenia v Šali. A tak sa rozhodli malý areál okolo sedacieho bazénu prenajať. V súčasnosti hľadá samospráva nového záujemcu, ktorý by bazén aj s príslušenstvom na obecných pozemkoch prevádzkoval a ponuku služieb rozvíjal.

"Naša voda je pritom jedinečná a tí, ktorí ju vyskúšali, sa sem radi vracajú, pretože im pomohla. Mnohí z nich sú aj klienti piešťanských kúpeľov," povedal Štefanovič.

Myšlienkou využitia minerálnych vôd v Koplotovciach pre rekreačné a kúpeľnícke účely sa začali v obci zaoberať už pred niekoľkými desaťročiami. V roku 1975 vypracovala odborná firma zo Žiliny rozsiahly balneohydrologický prieskum a uskutočnila niekoľko prieskumných vrtov. Zistilo sa, že plošný rozptyl minerálnych vôd v oblasti Koplotoviec je približne v rozsahu 200 x 300 metrov, avšak požadovanú teplotu mala voda iba z jedného vrtu. Chladnejšiu využívajú miestni na pitie.


Pred využitím liečivej vody z Číža je nevyhnutná konzultácia s lekárom

Prírodná liečivá jódovo-brómová voda v kúpeľoch Číž v okrese Rimavská Sobota je určená výhradne pre ľudí, ktorí prejdú zdravotnou prehliadkou. Ako pre TASR povedala rehabilitačná lekárka Eva Hazuchová, voda je natoľko koncentrovaná, že v niektorých prípadoch môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Riaditeľ kúpeľov v Číži Peter Kmeť však návštevy širokej verejnosti víta. Túto sezónu ponúka zvýhodnený vstup do bazénov vonkajšieho kúpaliska, otvára aj brány fitnescentra, ktoré doteraz slúžilo výhradne kúpeľným hosťom.

Kúpeľnú históriu v Číži začal písať v roku 1862 miestny obyvateľ Andráš Harnócz. Na svojom pozemku si chcel vykopať studňu a v hĺbke osem metrov narazil na slanú vodu. Našiel prvý z troch prameňov, ktoré slúžia návštevníkom kúpeľov dodnes. "Voda obsahuje viaceré liečivé zlúčeniny, najmä jód a bróm, ktoré sa v minerálnych vodách vyskytujú zriedkavo. Dnes sa využíva na liečbu obehového ústrojenstva, porúch látkovej výmeny a žliaz s vnútorným vylučovaním. Veľmi účinná je aj pri chorobách pohybového ústrojenstva. Účinné prvky sú v prameňoch v silnej koncentrácii, preto nie je využívanie liečivých účinkov vhodné pre každého. Klienti v kúpeľoch musia prejsť zdravotnou prehliadkou, aby sme predišli možným komplikáciám, napríklad pri niektorých ochoreniach štítnej žľazy alebo srdcovo-cievnych problémoch. Organizmus prijíma minerály viacerými spôsobmi, no na to, aby sa prejavili ich priaznivé účinky, je potrebný určitý čas. V kúpeľoch preto odporúčame minimálne týždňové ozdravné kúry," vysvetlila Hazuchová.

Skutočné kúpele vznikli v roku 1888. Rimamuránská spoločnosť vykúpila pozemky a začala stavať kúpeľné domy. Takmer od začiatku tam pulzoval čulý kúpeľný život. Pacienti mali k dispozícii tenisový kurt, hudbu v parku či tanečné večery. Kúpeľná sezóna trvala od 1. mája do 30. septembra. V zimných mesiacoch zamestnanci plnili čížsku vodu do tmavých litrových fliaš a posielali ju do USA. Vyrábali sa z nej mydlá na liečbu akné a rôznych kožných ochorení.

"Aby kúpele prežili aj v súčasnosti, musíme ich rozvíjať doslova každý deň. Danosti prameňov nám síce nedovolia vybudovať veľké rekreačné zariadenia, ako sme toho svedkami v susednom Maďarsku, no na rozdiel od našich susedov ponúkame klientom individuálny prístup. Naše pramene nie sú termálne, preto ich nedokážeme využívať na získavanie energie, ľuďom však poskytujeme súkromie vo vaňových kúrach. Samotný areál kúpeľov v Číži prešiel rozsiahlou rekonštrukciou pred niekoľkými rokmi. Máme však aj ďalšie plány, konkrétne je vypracovaný projekt pre výstavbu detskej balneoterapie.  Už túto sezónu sa snažíme vyjsť v ústrety aj ľuďom mimo kúpeľov. Ponúkneme im kúpanie vo vonkajších bazénoch s klasickou vodou za zvýhodnené ceny. Najmä pre tých, ktorí sem prídu napríklad len na popoludnie. Otvárame tiež brány nášho fitnescentra, ktoré doteraz slúžilo výhradne našim klientom," dodal Kmeť.

V kúpeľoch Číž využívajú pri liečbe pacientov aj ďalšie podporné metódy liečby. Pacienti po detskej mozgovej obrne už využívajú priaznivé účinky Hipoterapie v novej hale. Jazda na koni im pomáha zlepšiť svalovú nerovnováhu. Medzi kúry však pribudnú aj plynové injekcie, ktoré tiež slúžia na zlepšenie regenerácie svalstva. Liečivé účinky všetkých procedúr však zostávajú predovšetkým pre slovenskú klientelu. Podľa platnej legislatívy uhrádzajú liečbu zdravotné poisťovne len domácim pacientom. Pre samoplatcov z Maďarska sú dnes kúpele takmer neprístupné, najmä pre nevýhodný kurz eura voči forintu.


História kúpeľov Rajecké Teplice siaha do 14. storočia

Na liečenie zápalových a degeneratívnych chorôb pohybového ústrojenstva, kĺbov, chrbtice, nervových chorôb i chorôb z povolania sa využívajú termálne pramene s 38-stupňovou termálnou vodou v kúpeľoch Rajecké Teplice.

História kúpeľov siaha až do 14. storočia - na mape z roku 1376 sú označené ako Thermae, v listine Ľudovíta Veľkého je prvá písomná správa o prameňoch teplej vody s názvom Villa Tapolcha. Začiatkom 17. storočia patrili termálne pramene i celé široké okolie lietavskému panstvu. Prvými stavbami boli kúpeľný dom a hostinec pre zámožných hostí, pričom prvý podrobný opis kúpeľov uvádza v balneografii profesor Cranz. Pre hostí boli k dispozícii tri bazénové kúpele a liečba bola zameraná na ochrnutie, lámku, opuchliny a rozličné kožné ochorenia.

V roku 1776 urobil prvý opis termálnych vôd v Rajeckých Tepliciach Pavol Adami a v roku 1793 vydal Amadé Kelin, fyzikus Turčianskej stolice, vo Viedni prvú monografiu o Rajeckých Tepliciach, ktoré takto spropagoval v celom Uhorsku. Ku komplexnému rozvoju kúpeľníctva došlo v 19. storočí, kedy sa kúpele stali obľúbeným letoviskom šľachty, vysokej aristokracie a bohatej buržoázie. V rokoch 1925–1937 sa vybudovali nové liečebné komplexy ako kúpeľný dom, liečebný ústav Baník a hotely Veľká a Malá Fatra. V roku 1959 získali Rajecké Teplice štatút kúpeľného miesta, ktorý okrem iného vymedzil územie kúpeľov a zaručil ochranu liečivých prameňov.

Po roku 1996 prešli kúpele zásluhou nových majiteľov rozsiahlou rekonštrukciou. Balneologické stredisko v Kúpeľnom dome Aphrodite je vybavené najmodernejšími diagnostickými a terapeutickými prístrojmi a ponúka celý rad procedúr liečebného, relaxačného a skrášľujúceho charakteru - vodoliečba, klasické masáže, škótske streky, oxygenoterapia, uhličitý kúpeľ, manikúra a pedikúra.


Liečivé bahno ani vodu z piešťanských kúpeľov v obchode už nedostanete

Piešťanské kúpele navštevuje v posledných rokoch asi 50.000 klientov ročne. Nielen zo Slovenska, ale tradične z európskych krajín i zo zámoria chodia do Piešťan predovšetkým za unikátnym zdravie prinavracajúcim bahnom a termálnou vodou. Pôsobia najmä na ochorenia pohybového aparátu a nenadarmo sa symbolom kúpeľov stal 'barlolamač'.

Slovenské liečebné kúpele Piešťany (SLKP), a. s., využívajú bahno v individuálnych procedúrach, všeobecne známe sú fotografie pacientov obalených na lôžkach mazľavou sivou hmotou. Účinný a vyhľadávaný je ale aj spoločný kúpeľ, tzv. bahnisko priamo nad prameňom, kde bahno tvorí dno bazéna. "Zhruba 29 percent klientov SLKP prichádza prostredníctvom slovenských a českých zdravotných poisťovní. Zo zahraničia príde ročne 57 percent záujemcov o kúpeľnú liečbu, domáca klientela tvorí zvyšok," uviedol pre TASR obchodný riaditeľ SLKP Hans Dieter Bergmann. Okrem kúpeľných pobytov sa do piešťanskej vody a bahna radi prídu namočiť aj jednorazoví či pravidelní návštevníci, ktorí si zakúpia procedúry priamo v kúpeľných domoch.

Oproti predchádzajúcim obdobiam však klienti nemajú šancu stretnúť sa s bahnom ani vodou mimo Piešťan. Kúpele už dávnejšie prestali dodávať oba svoje vzácne produkty do obchodov či lekární. Táto prax začala už v polovici 19. storočia, keď sa rozposielali v plechovkách odolných voči korózii, a tak ich bolo možné aplikovať aj v domácom prostredí. Od druhej polovice 20. storočia zásielky bahna začali smerovať aj do zahraničia. Časopis Revue Piešťany o tom napísal, že bahno bolo aj v lekárňach alebo drogériách v dvoch formách - vo forme lisovanej kocky pod názvom Pi.-Qa. alebo vo forme piešťanských kompresov, z ktorých najznámejší je tzv. Gamma-kompres (v tvare ihlanu) Pi.-Qa., kocka vážila približne 2,2 kg. Na použitie sa pripravila tak, že bahno sa vo vhodnom hrnci alebo lavóre spolu s vlažnou vodou rozmiesilo holými rukami. Potom sa na sporáku za občasného miešania zohrialo na predpísanú teplotu. Po príprave sa aplikovalo na postihnuté časti tela na 15 – 40 minút. Následne sa odstránilo a po zopakovaní procesu sa dalo opäť použiť, dokonca až tridsaťkrát bez straty svojho liečivého účinku. Piešťanská voda sa predávala vo fľašiach. Za prvých obchodníkov s bahnom možno považovať kúpeľných sluhov zo začiatku 19. storočia, ktorí každoročne čistili hlavný prameň. Vytiahnuté bahno tvarovali do tehál, ktoré vysušili a predávali po 3 grajciare záujemcom na domáce doliečovanie sa.

Piešťanskú vodu z vrtov poskytujú kúpele aj pre potreby známeho kúpaliska Eva. Obchodný riaditeľ Bergmann uviedol, že iné možnosti, napríklad pre prípadný akvapark, by zvážili po analýze ekonomickej a právnej situácie.


Termálne kúpalisko pomáha udržať zamestnanosť v Sklených Tepliciach

Svojich prvých tohtoročných návštevníkov už privítalo aj termálne kúpalisko v Sklených Tepliciach. Termálnu vodu, ktorou plnia tunajšie bazény, vyhľadávajú turisti najmä kvôli jej blahodarným účinkom na nervové ochorenia a ochorenia pohybového aparátu.

Kúpalisko dodnes prevádzkuje obec. "Stratové nie je, no samozrejme nie je to ani nejako extra ziskové. Riešime si tak však aj zamestnanosť ľudí v našej obci," podotkol starosta Ľubomír Meliš. Počas sezóny tu podľa jeho slov nájde prácu v priemere od osem do 15 ľudí.

Aj keď na veľké investície do kúpaliska obec nemá, každý rok sa určité peniaze na skvalitnenie služieb a úpravu areálu podľa jeho slov nájdu. "Samozrejme aj my by sme možno privítali nejakého partnera, s ktorým by sme sa mohli podieľať na nejakom rozšírení areálu, resp. skvalitnení služieb," podotkol starosta.

Návštevníci majú k dispozícii celkom tri bazény - plavecký, sedací - rekreačný a detský. Všetky tri sú plnené termálnou vodou z miestnych prameňov, ktoré využívajú aj v priľahlých liečebných kúpeľoch. V obci majú k dispozícii aj dostatok ubytovacích kapacít.

"Kúpalisko je otvorené od piatka 25. mája. Mimo sezóny, teda v máji a júni, bude otvorené denne od 10.00 h do 17.00 h okrem pondelka, a od júla do konca augusta bude otváracia doba denne od 9.00 h do 18.00 h," podotkol starosta.

Blahodarné účinky termálnej vody zo Sklených Teplíc boli známe už pred niekoľkými storočiami. V súčasnosti sa tu využíva niekoľko termálnych prameňov s teplotou od 37 do 52,3 stupňa Celzia. Miestna termálna voda patrí k síranovým, vápenato–horečnatým vodám a je predurčená na liečbu ochorení pohybového a nervového ústrojenstva.


Kúpele vo Vyšných Ružbachoch sa zameriavajú na liečbu srdca a ciev

Kúpele Vyšné Ružbachy pripravili slávnostné otvorenie novej sezóny na 1. júla, o niečo skôr otvorí svoje brány aj termálne kúpalisko Izabella. Tu budú môcť návštevníci využívať tri detské vonkajšie bazény, relaxačný bazén Ostrov a plavecký bazén. "V rámci kúpaliska je k dispozícii aj vnútorný bazén Izabela, kde je teplota 32 až 34 stupňov Celzia, relaxačný bazén a Aqua thermal wellness. Nachádza sa tam aj minerálny bazén, v detských bazénoch budú šmýkačky, hrad a nafukovacia lezecká stena," priblížila riaditeľka obchodu a marketingu kúpeľov Martina Konrádyová.

Ďalšou novinkou blížiacej sa sezóny je slnečná pláž a nová relaxačná zóna. Okrem pravidelných tanečných zábav v Bielom dome sa počas leta uskutočnia aj nedeľňajšie vystúpenia živých kapiel, a to vždy o 15. hodine v amfiteátri pod Bielym domom. Takmer všetky kúpele na Slovensku sa okrem kúpeľnej liečby zameriavajú aj na wellness pobyty, výnimkou nie sú ani Kúpele Vyšné Ružbachy. "Svojimi aktivitami sa snažíme osloviť rodiny s deťmi a formou napr. zumba pobytov, Fit leto kempu, projektu Bohyňa v nás a Zdravé chudnutie chceme prilákať aj mladých aktívnych ľudí," zdôraznila Konrádyová.

V poslednom období investovali vo Vyšných Ružbachoch predovšetkým do spustenia prvého a jediného Centra komplexnej kardiovaskulárnej rehabilitácie na Slovensku. V rámci úspor energií zmodernizovali technológie, zrekonštruovali niektoré izby v hoteloch Travertín 1. a 2. a súčasťou vybavenia časti hotelov je už aj bezdrôtový internet. "Plánujeme obnovu termálneho bazéna Izabela a Aqua thermal wellness centra v Grand Hoteli Strand, chceme rekonštruovať Balneoterapiu a dokončiť obnovu izieb v hoteli Travertín 1. a 2 a pokrytie WIFI v ostatných hoteloch. Okrem toho už v tomto roku chcem docieliť ohrev vody na termálnom kúpalisku vynovenými slnečnými kolektormi," doplnila Konrádyová.

Kúpele Vyšné Ružbachy sa nachádzajú medzi dvoma národnými parkmi TANAP a PIENAP, liečebný proces sa opiera o účinky minerálnej vody z termálneho prameňa, ktorý je kvalifikovaný ako prírodná liečivá voda - uhličitá. Zameriavajú sa tu na liečenie porúch obehového systému, srdca a ciev, na ženské, onkologické a duševné ochorenia, na poruchy metabolizmu, ochorenia tráviaceho systému, močového systému a obličiek. "Najviac sa však venujeme rehabilitácii klientov s postihnutím srdca a ciev, liečime pacientov po všetkých srdcových a cievnych operáciách, pacientov po infarkte myokardu, s hypertenziou  či rôznymi postihnutiami ciev a chlopní," pokračovala Konrádyová.

Prvá písomná zmienka o kúpeľoch je z roku 1595 a jedným z posledných majiteľov, ktorý sa pričinil o ich rozmach, bol po smrti poľského šľachtica Andreja Zamoyského jeho mladší syn Ján s manželkou Izabelou de Bourbon. Ročne sem zavíta okolo 11.600 ľudí, priemerná dĺžka pobytu je osem dní. Minuloročnú sezónu hodnotia vo Vyšných Ružbachoch pozitívne, cestu si sem našli nielen domáci návštevníci, ale aj zo zahraničia. "Záujem o kúpeľné pobyty vzrastá, keďže populácia starne a je stále viac chorých ľudí, ktorí trpia civilizačnými a srdcovo-cievnymi ochoreniami," uzavrela Konrádyová.


Vodou v novom aquaparku v Kaluži plánujú časom liečiť aj rôzne choroby

V rekreačnej oblasti Zemplínska šírava odštartovala pred niekoľkými týždňami výstavba nového aquaparku. Buduje sa konkrétne v stredisku Medvedia hora v katastri obce Kaluža. Ako TASR informoval jej starosta Ján Čuchran, vodný svet, ktorí otvorí svoje brány pre turistov najskôr v júni 2014, bude napĺňaný vodou z geotermálneho vrtu.

Výstavba turisticko-relaxačného a rehabilitačného centra na Medvedej hore odštartovala 10. apríla. Realizáciu projektu zastrešuje spoločnosť TRR Centrum Kaluža, s. r. o., v ktorej má podiel aj obec Kaluža. Do majetku spoločnosti vložila svoj pozemok. Práve na ňom sa spomínaný aquapark buduje. "V tomto prípade ide o jedinú investíciu obce, ostatné finančné prostriedky zabezpečujú podnikateľské subjekty podieľajúce sa na samotnej výstavbe," vysvetlil Čuchran.

"V súčasnosti sú na stavenisku hotové zakladacie pätky, na ktoré budú umiestnené piliere budúceho aquaparku. Stihli sa tu zároveň urobiť prekládky inžinierskych sietí a je tam potiahnutá aj voda," doplnil starosta. Ako dodal, stavebné práce budú v nasledujúcich dňoch zamerané na rekonštrukciu kanalizácie, prekládku plynových potrubí a prehĺbenie geotermálneho vrtu.

Nad spomínaným vrtom sa už v súčasnosti týči vrtná súprava. Bude sa prehlbovať zo súčasných 600 metrov až do hĺbky jedného kilometra. Následné rozbory vody budú podľa starostových slov smerodajné pre výber technologických zariadení potrebných pre budúcu prevádzku aquaparku. "Zatiaľ presne nevieme ako sa po prehĺbení zmenia chemické či teplotné vlastnosti vody, prípadne jej výdatnosť. Každopádne je jasné s akými technológiami by sa v tejto súvislosti pracovalo."

Ďalšie rozbory vody by mohli zároveň napovedať viac o jej liečivých účinkoch. "Disponujeme starším materiálom, ktorý hovorí, že takýto druh vody je možné využívať na vonkajšiu balneoterapiu pri ochoreniach kože, pohybového aparátu a nervových chorobách," podotkol starosta s tým, že využitie aquaparku pre liečebné účely v najbližších rokoch pravdepodobne možné nebude. "Do budúcna sa ale plánuje pracovať na tom, aby sa dal využiť aj týmto smerom," uzavrel Čuchran.


Po akvaparku v D. Strehovej sprístupnia aj nový termalpark v Rapovciach

Svet termálnych parkov sa začína pomaly, ale isto rozširovať aj v Banskobystrickom kraji. Po vlaňajšom otvorení zrekonštruovaného termálneho kúpaliska v Dolnej Strehovej v okrese Veľký Krtíš, na mieste ktorého vzniklo Kupko Aquatermal, by malo na začiatku prázdnin otvoriť svoje brány aj nové termálne kúpalisko v Rapovciach v okrese Lučenec.

"K dispozícii budú tri bazény. Sedací, detský a najväčší, výplavový bazén s rozmermi približne 50 x 8 metrov," povedal pre TASR starosta Rapoviec Ivan Eibner. Bazény budú napĺňané termálnou, 38,1-stupňovou vodou z hlbinného vrtu, ktorý na zem priviedli ešte pred piatimi rokmi.

"Veľké plány podporené šesťmiliónovou dotáciou z eurofondov ale vtedy investorom nevyšli, najmä pre nastupujúcu hospodársku krízu a tak sa po čase rozhodli postaviť aspoň časť plánovaného kúpaliska," uviedol starosta. Hygienici zatiaľ povolili napĺňať kapacitu 300 návštevníkmi.

Investície, ktoré do výstavby bazénov a príslušných služieb vynaložil investor, spoločnosť Termalpark, spol. s r.o., dosiahli zhruba 1 milión eur. V okraji okrem rapovského termalparku a Kupka Aquatermal v Dolnej Strehovej funguje už od roku 2007 aj Vodný raj Vyhne v okrese Žiar nad Hronom, s 36-stupňovou vodou z hlbinného vrtu, a tiež termálne kúpalisko Dudinka v Dudinciach, ktoré obnovili pred štyrmi rokmi. Tamojšia voda má teplotu 28 stupňov. K uvedeným akvaparkom s teplou a liečivou vodou by malo presne o rok pribudnúť vynovené termálne kúpalisko v Kováčovej pri Zvolene s vnútorným bazénom, wellness centrom a celoročnou prevádzkou.


Fakulta manažmentu PU bude pripravovať odborníkov pre oblasť kúpeľnícva

Tradície, danosti, ale predovšetkým prírodné zdroje na severovýchode Slovenska, ktoré sú základom pre rozvoj cestovného ruchu, viedli Fakultu manažmentu Prešovskej univerzity (FM PU) k tomu, aby vytvorila nový študijný program zameraný na turizmus, hotelierstvo a kúpeľníctvo.

Dekan fakulty Róbert Štefko tvrdí, že tri spomínané odbory sú navzájom úzko prepojené. Verí, že práve táto oblasť môže byť na východnom Slovensku jedným z akcelerátorov regionálneho rozvoja.

Prví študenti v uvedenom programe na bakalárskom stupni sa na fakulte začnú pripravovať od nového akademického roka. Po ukončení však plynule môžu nadviazať magisterským štúdiom v odbore manažment.

"Náš absolvent by mal byť stredný a vyšší manažér týchto zariadení. A čo je dôležité pre vznik nových pracovných miest, mal by mať predpoklady na zakladanie a manažovanie vlastných podnikov," povedal Štefko.

Predmety, ktorým sa bude venovať, sú hlavne na báze ekonomickej, ale podstatnú časť tvoria aj právo, psychológia, informatika a dokonca sa čiastočne zasahuje aj do medicínskej oblasti.

"Okrem toho chceme realizovať značný výskum, ktorý by zmapoval jednak realitu, možnosti, ale, samozrejme, aj potenciál kúpeľov vo východoslovenských regiónoch. Tie by sa mali realizovať v podstate v troch kategóriách," uviedol dekan.

Prvou skupinou záujmu majú byť kúpele, ktoré sa touto činnosťou aktuálne zaoberajú, ako napríklad Vyšné Ružbachy či Bardejovské kúpele. Ďalšou kategóriu sú kúpele, ktoré kedysi existovali, neskôr zanikli, ale mohli by sa revitalizovať. K tým patrí napríklad Išla. Treťou kategóriu sú oblasti, kde je potenciál na vznik úplne nových kúpeľov. V tejto súvislosti sa spomínajú solivarské kúpele.

"My by sme sa chceli v budúcnosti podieľať na vytvorení akéhosi kúpeľnícko-turistického klastra severovýchodného Slovenska. FM PU vybudovala podnikateľskú radu, kde je 31 osobností z oblasti obchodu, podnikania, manažmentu. Súčasne tam sú aj riaditelia existujúcich kúpeľov a zároveň primátori týchto miest," vysvetlil Štefko.

Konštatoval, že v týchto prípadoch ide prirodzene aj o ľudí z konkurenčného prostredia, ale procesy najskôr treba nastavovať tak, aby sa vytvárali podmienky na prevádzkovanie zariadení cestovného ruchu. Fakulta môže byť koordinátorom týchto činností.

Ako dodal, výskumy v uvedenej oblasti nie sú pre FM PU ničím novým. Každý druhý rok organizujú medzinárodnú vedeckú konferenciu a jej neoddeliteľnou súčasťou býva aj prezentácia výsledkov výskumov realizovaných v segmente kúpeľníctva.


Kúpeľné zariadenia dostali za posledné tri roky pokuty vo výške 2321 eur

Štátna kúpeľná komisia (ŠKK) uložila za posledné tri roky kúpeľným zariadeniam pokuty vo výške 2321 eur. "V jednom prípade za neoprávnené manipulovanie s technickým zariadením prírodného liečivého zdroja a v ostatných prípadoch za oneskorené zaplatenie úhrad za odber prírodnej liečivej vody," spresnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Komisia je zriadená na ministerstve zdravotníctva a rozhoduje o uznaní prírodných liečivých, minerálnych vôd a klimatických podmienok vhodných na liečenie, a tiež o zrušení ich uznania. Okrem toho vydáva povolenie na prevádzkovanie prírodných liečebných kúpeľov a kúpeľných liečební a rozhoduje aj o ich zrušení.

Povolenie na prevádzkovanie prírodných liečebných kúpeľov má na Slovensku asi 26 zariadení. V roku 2010 ŠKK zrušila toto povolenie spoločnosti Vojenské zdravotnícke zariadenia Piešťany pre kúpele v Tatranských Matliaroch. O zrušenie povolenia požiadala samotná spoločnosť. Rok predtým o povolenie, rovnako na vlastnú žiadosť, prišla spoločnosť Kúpele Štrbské Pleso – Vysoké Tatry. Išlo o prírodné kúpele na Štrbskom Plese.

Komisia, naopak, v roku 2010 súhlasila s prevádzkovaním prírodných kúpeľov spoločnosti Vojenské zdravotnícke zariadenia, Piešťany, Kúpeľnej liečebne v Tatranských Zruboch a spoločnosti Pieniny Resort, Malý Lipník v Červenom Kláštore.


Turčianskoteplické kúpele liečili urologické ochorenia ako prvé v SR

Turčianskoteplické kúpele sa vyznačujú špecifickým zložením vody typickým pre tento región. Tamojšie minerálne pramene pomáhajú liečiť ochorenia pohybového aparátu, neurologické, onkologické, urologické a gynekologické ochorenia, choroby z povolania či tráviaceho traktu. "Patrili sme a patríme medzi prvé urologické kúpele na Slovensku," konštatovala pre TASR lekárka Slovenských liečebných kúpeľov Turčianske Teplice, a. s. Miroslava Červeňová.

V rámci Československa sa uvedené zdravotné problémy liečili aj v Mariánskych Lázňach. Voda v Turčianskych Tepliciach má podobné zloženie ako voda v Lázňach, preto sa začala využívať pri zápaloch močových ciest. Účinky vody z Turca využívali v minulosti nielen králi či šľachta, ale aj chudobní ľudia a bedári. Pre liečivé a regeneračné účinky horúcich prameňov si liečili najmä pohybový aparát, neskôr aj ochorenia močových ciest, priblížila Červeňová. V súčasnosti turčianskoteplické pramene využívajú okrem slovenských aj klienti z Nemecka, Rakúska, Čiech, Poľska, Maďarska, Ruska či zo Sibíri. Okrem dospelých kúpele navštevujú aj detskí pacienti.

Kúpeľní hostia i obyvatelia mesta, ktorých trápia zápaly močových ciest, prostaty, choroby tráviaceho traktu či osteoporóza si môžu robiť každodenné pitné kúry vďaka prírodnej liečivej vode. Pramene sú voľne prístupné v areáli kúpeľov a vyvierajú z hĺbky 62,5 metra (m) a 34 m. Zmierňovať tráviace ťažkosti pomáha táto voda vďaka svojej hypotónii (menší objem minerálov). "Takisto jednotlivými iónmi núti organizmus produkovať viacej tráviacich štiav, to znamená, podporuje funkciu žlčníka, pečene a pankreasu," doplnila Červeňová s tým, že pre vysoký obsah vápnika je vhodné ju piť napríklad pri osteoporóze a liečbe zlomenín.

Voda v turčianskoteplických kúpeľoch je svojím zložením stredne mineralizovaná, jej celková mineralizácia predstavuje 1508 – 1514 miligramov na liter. Je aj síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečná, hypotonická, má zvýšený obsah fluoridového iónu, je slabo kyslá, horúca. "Líši sa od prameňa k prameňu svojou drobnou odchýlkou v mineralizácii," konštatovala Červeňová s tým, že jej teplota sa pohybuje od 44,3 do 45,4 stupňa Celzia.

Bazény naplnené termálnou minerálnou vodou sú priamo postavené na výveroch, tzv. piscinách. "Voda priamo vyviera do daného bazéna. Takýto je napríklad ľudový bazén, červený bazén a modrý kúpeľ." Najteplejší je červený bazén, voda sa preto musí chladiť na 39 – 39,5 stupňa.

Kúpele ponúkajú rôzne spektrum procedúr. "Podľa základného ochorenia pacientovi lekár indikuje - predpisuje jednotlivé procedúry, ktoré sú pre daného človeka vhodné." Na kúpeľ v termálnych vodách sa využívajú bazény a vaňové kúpele s rôznou teplotou vody, prísadové kúpele, tiež kúpele s kysličníkom uhličitým či perličkové. Dajú sa tu absolvovať podvodné masáže, škótske streky, rôzne vírivé kúpele, elektroliečba či zábaly s kysličníkom uhličitým, fyzioterapia aj psychoterapia.


Zašlú slávu Korytnice sa zatiaľ nedarí obnoviť

Ani po desaťročí od krachu a núteného uzatvorenia sa zatiaľ nepodarilo obnoviť zašlú slávu vychýrených kúpeľov okolo prameňov liečivej minerálnej vody v nízkotatranskej Korytnickej doline. Na spustošených objektoch štýlovej kúpeľnej architektúry sa podpísal neúprosný zub času.

„Súčasní vlastníci ma už viackrát ubezpečili, že intenzívne hľadajú vhodného investora. Chápem, že to nie je vôbec jednoduchá úloha, lebo budovy v dezolátnom stave si žiadajú veľké investície do rekonštrukcie a súčasná ťažká ekonomická situácia takýmto projektom nepraje,“ uviedol pre TASR starosta Liptovskej Osady Róbert Kuzma.

Viacerí potenciálni záujemcovia si podľa neho omylom mysleli, že kúpele patria obci. „Z času na čas sa na nás niekto obráti so svojím zámerom. Jeden zahraničný záujemca nám dokonca pred pár rokmi predstavil aj projektovú dokumentáciu, no zakaždým to stroskotáva pravdepodobne na peniazoch. Každý sa pozerá na návratnosť a trvalú udržateľnosť,“ skonštatoval starosta.

Pridal aj osobnú spomienku, že v korytnických kúpeľoch robila dlhé roky zdravotnú sestru jeho mama, preto ich od detstva spoznával dôverne. „V najlepších časoch sa denne o viac ako dve stovky pacientov staralo niekoľko desiatok zamestnancov. Bohužiaľ, v dnešnej nelichotivej situácii slovenského zdravotníctva si neviem predstaviť, že by Korytnica znovu fungovala ako kedysi,“ povzdychol.

„Veľmi nás všetkých trápi, že pôvodne nádherná časť nášho katastra doslova chátra. Obnovenie prevádzky kúpeľov v akejkoľvek reálnej podobe by určite opäť zvýšilo kredit našej obce, príjmy do obecnej kasy a v neposlednom rade by prinieslo aj nové pracovné príležitosti pre našich občanov,“ dodal starosta s tým, že negatívnou skúsenosťou z uplynulých dní bola krádež sochy z pamätníka SNP v spustošenom areáli kúpeľov.


Bardejovské kúpele očakávajú tento rok viac návštevníkov

Manažment Bardejovských kúpeľov, a.s., očakáva v tomto roku zvýšenie návštevnosti na úrovni 5 – 10 %. Uviedol to dnes na tlačovej besede pri príležitosti otvorenia kúpeľnej sezóny generálny riaditeľ kúpeľov Jaroslav Komora.

"Bardejovské kúpele vlani navštívilo 17.021 ľudí, z toho približne 44 % tvorili samoplatcovia a 56 % klientov preplatili pobyt poisťovne. Priemerná dĺžka liečebného pobytu bola 12 dní," konštatoval riaditeľ. Pripomenul, že väčšina návštevníkov bola zo Slovenska, nasledovali klienti z Českej republiky, Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, Poľska, Nemecka, Rakúska a iných krajín.

Podľa riaditeľa kúpele v roku 2011 zaznamenali tržby vo výške 7,989 milióna eur a zisk pred zdanením predstavoval 225.033 eur. Dodal, že za posledných 20 mesiacov spoločnosť investovala do rekonštrukcií budov a vybavenia vyše 3,8 milióna eur, z toho 460.000 eur predstavovali dotácie z eurofondov.

Bardejovské kúpele sa rozprestierajú na ploche 31 hektárov a vo vlastníctve spoločnosti je 32 objektov. Nachádzajú sa tu však aj budovy, ktoré patria iným vlastníkom. Spoločnosti sa v posledných rokoch podarilo odkúpiť viaceré z nich. "Odkúpili sme hotel Minerál a teraz plánujeme jeho rozsiahlu rekonštrukciu na zariadenie moderného typu. Podľa projektového zámeru by sa náklady mali pohybovať zhruba na úrovni 5,5 milióna eur," uviedol Komora.

Technický riaditeľ spoločnosti Jozef Bača uviedol, že v novom hoteli by mala byť kapacita 90 lôžok a bude prepojený s iným zariadením 130-metrovou prechodovou chodbou. V objekte má byť aj kongresová miestnosť pre asi 400 ľudí.

Rekonštrukcia by sa mala začať na jeseň tohto roka a hotel by chceli sprevádzkovať do decembra 2013. Okrem toho by tu malo vzniknúť približne 30 nových pracovných miest.

Kúpeľníci chcú investovať ďalšie peniaze do vybavenia areálu. V náklade asi 200.000 eur plánujú vybudovať kryté tenisové kurty a v nasledujúcich rokoch uvažujú aj o vybudovaní nového vonkajšieho kúpaliska.

Ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková doplnila, že pripravujú pre svojich klientov, ale aj pre širokú verejnosť, množstvo zaujímavých podujatí. "Mienime posilňovať dôraz na bohatú históriu, ktorou sa vyznačujú naše kúpele i tento región. Kúpele boli obľúbeným miestom mnohých významných osobností. Istý čas tu strávila populárna cisárovná Sissi, cisár Jozef II. i ruský cár Alexander I.," povedala Šatanková.

Komora pripomenul, že Bardejovské kúpele majú 10 prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné, a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od zdravotného stavu klienta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: