Génová terapia zmenila bunky imunitného systému na bojovníkov proti rakovine

Americkým vedcom sa podarilo zachrániť pred smrťou dvoch pacientov, ktorí trepli rakovinou kože tým, že geneticky preprogramovali ich biele krvinky, aby útočili na bunky nádoru. Zaznamenali tak prvý úspech využitia génovej terapie v boji proti rakovine.

Najzhubnejší kožný nádor - malígny melanóm, sa vyznačuje tým, že aj po liečbe sa zvykne choroba pacientovi po čase vrátiť. Novú metódu odskúšali vedci z Národného inštitúte pre rakovinu v (NCI) v Bethsede, štát Texas.

Tento experiment bol iba malým krokom v boji proti rakovine a bude vyžadovať ešte niekoľko rokov výskumu. NCI očakáva, že génová terapia, ktorá má potenciál bojovať s melanómom v jeho najpokročilejšom štádiu, sa bude po čase využívať aj pri bežnejších druhoch tohto ochorenia, ako sú rakovina prsníka či rakovina hrubého čreva.

"Toto je jednoznačný dôkaz toho, že táto metóda bude fungovať," uviedol doktor Len Lichtenfeld. "Ide o jeden z prvých zdokumentovaných prípadov úspešného využitia génovej terapie," dodal doktor Patrick Hwu z Texaskej univerzity.

Doteraz najväčší problém v boji proti rakovine spočíval v tom, že biele krvinky zvané T-lymfocyty, ktorých úlohou je ničiť cudzorodé látky v organizme, nevedia rozoznať bunky rakoviny od zdravých buniek.

V roku 2002 však doktor Steven Rosenberg z NCI urobil prelomový objav, keď v tele niektorých pacientov s pokročilou rakovinou kože našiel zopár T- lymfocytov bojujúcich s rakovinou. Podarilo sa mu extrahovať tieto špeciálne lymfacyty a v laboratóriu ich namnožiť. Následne oslabil imunitný systém pacientov a vpustil novú armádu bielych krviniek do ich krvného obehu.

"Môžeme zobrať obyčajnú bunku z ktoréhokoľvek pacienta a premeniť ju na takú, aby vedela bojovať s rakovinou," vysvetlil Rosenberg. "Táto metóda nie je ako chemoterapia či ožarovanie. My dávame telu živé bunky, ktoré sa v ňom ďalej množia a chránia ho pred chorobou aj naďalej."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: