Rozsah starostlivosti je pri súčasnom financovaní podľa Zvolenskej neudržateľný

Pokiaľ by malo financovanie zdravotníctva zostať na budúci rok na súčasnej úrovni a mal by sa zachovať súčasný rozsah zdravotnej starostlivosti, nebolo by to podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominant Smer-SD) udržateľné. Pripustila, že to, koľko zdrojov pôjde na budúci rok na zdravotníctvo, záleží aj od finančnej kondície štátu, ako však zdôraznila v rozhovore pre TASR, jedna vec je finančná kondícia a jedna priority.

Ministerstvo sa v súčasnosti snaží vyrovnať s dopadom zvyšovania miezd lekárov a sestier. Na tie vláda reagovala napríklad návrhom na zrýchlenie zavedenia nového spôsobu prerozdeľovania poistného. Zvolenská okrem toho avizuje pokračovanie v úsporách cez liekovú politiku, keďže podľa jej slov je podiel financií na lieky stále veľmi vysoký. "Určite ešte je priestor ho tlačiť nižšie a nižšie, budeme v tom určite pokračovať," avizovala.

Ministerstvo za bývalého vedenia počítalo napríklad so zavedením nominálneho pripoistenia, čo malo priniesť 200 miliónov eur ročne. Zvolenská však s pripravovaným konceptom nesúhlasí, keďže podľa jej slov v tomto prípade nebol prvoradým cieľom zisk finančných prostriedkov, ale stanovenie štandardu, na ktorý by bol nárok z verejného zdravotného poistenia. "Otázka pripoistenia je otvorená, ja si myslím, že v tejto chvíli nie sme na ňu dostatočne materiálne pripravení, keďže neexistujú štandardy a postupy," uzavrela.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: